BLOGGER TEMPLATES - TWITTER BACKGROUNDS »

Friday, November 30, 2012

Ole terve: nipid pingete maandamiseks‏

Ütlus, et kõik haigused tulenevad närvidest on kummaline, kuid üsnagi täpne. Negatiivsete emotsioonide mõju organismile on tõestatud juba kauges minevikus ja eriti ohtlikud on tervisele pikaleveninud muretsemised.
Mitte üksnes katastroofid ja läbielatud mure, vaid ka igasugused välised ärritajad —  olude muutused, solvav märkus või valjud, teravad helid — võivad esile kutsuda tugeva negatiivse emotsionaalse reaktsiooni. Selle tugevus sõltub meie “pidurdussüsteemi” seisundist — enesekontrollist, mis on paljudel inimestel vastavalt meie keerulisele ajajärgule märgatavalt nõrgenenud.


Haigused tulevad närvidest
Tervislikud eluviisid algavad närvisüsteemi tugevdamisest. Just närvisüsteem juhib kõiki meie elundeid ja protsesse. Seetõttu on umbes 80% haigustest tugevate negatiivsete üleelamiste tulemus. Tugevate emotsioonide tõttu paiskub verre suurenenud kogus stressihormoone (adrenaliin, kortisool, jne). See annab  tõsise löögi praktiliselt kõikidele süsteemidele ja elunditele.
Kaua aega endas hoitud stress ja viha hoiavad pinges skeleti lihaseid, mis võib aga tekitada kaela- või nimmepiirkonna lihaste radikuliiti. Vaevused süvenevad või muutuvad kroonilisteks juhul, kui närvivapustused korduvad sageli või viibib inimene pidevas pinges ega leia võimalust sellest vabanemiseks.
Meie elu on just selline, millisena me temasse suhtume
Kui me ei suuda negatiivsete emotsioonidega toime tulla, saavad neist meie elu peremehed.  Emotsioonid domineerivad mõistuse üle ning juhivad  käitumist. Inimene hakkab suhtuma ellu kui pidevasse võitlusse (avalikud viha- ja agressiivsuse puhangud). Või siis näiteks, kui inimene on pidevas surutud või ärritunud olekus (kurbus, depressioon), hakkab ta suhtuma kõigesse ja kõikidesse üksnes pessimistlikult. Sellised inimesed süüdistavad oma ebaõnnestumistes kõiki teisi, olude kokkusattumist, elu ennast.  Nii kujundame me ise kroonilise stressiseisundi, mille eest tuleb maksta paljude haigustega.
Kui me ei suuda negatiivsete emotsioonidega toime tulla, saavad neist meie elu peremehed.  Emotsioonid domineerivad mõistuse üle ning juhivad  käitumist. Inimene hakkab suhtuma ellu kui pidevasse võitlusse (avalikud viha- ja agressiivsuse puhangud). Või siis näiteks, kui inimene on pidevas surutud või ärritunud olekus (kurbus, depressioon), hakkab ta suhtuma kõigesse ja kõikidesse üksnes pessimistlikult. Sellised inimesed süüdistavad oma ebaõnnestumistes kõiki teisi, olude kokkusattumist, elu ennast.  Nii kujundame me ise kroonilise stressiseisundi, mille eest tuleb maksta paljude haigustega.
Stressimehhanism
I faas — ärevus. Selles seisundis aktiviseerib organism kõik oma ressursid võitluseks ja kaitseks “välisvaenlase” vastu. Taoline ägeda stressi seisund tekitab  ekstreemrežiimi, milles organism kaua töötada ei suuda. Organism valmistub olukorraks, kus tuleb kas “rünnata” või “põgeneda”.
II faas— kohanemine stressiga.See on faas, kus organism tegutseb oma võimete piiril. Sel ajal tunnetab immuunsüsteem ja kogu inimese organism väga suuri koormusi, mis tunduvalt nõrgestavad kaitsemehhanisme.
III faas— kurnatuse faas
Vaenulikkus ja kahtlustamine on destruktiivsed emotsioonid

Kahtlustav inimene on valvel, ärevil ning viibib alalises kaitseseisundis. See on aga väga suurt energiat nõudev protsess, mis hävitab pikapeale vaimse ja füüsilise tervise. Põhjuseks võib olla mingi lapsepõlves saadud trauma või vanemate kasvatusmeetodid — kui vanemad ise olid hingelise trauma kandjad ning andsid selle edasi oma lastele.
Sellistel inimestel tekivad sageli südame-veresoonkonna haigused, hüpertoonia ning selle tagajärjel infarktid, insuldid ning suhkruhaigus. Lisaks tekitab pidev “sisemine kaitse” alaline kaelalihaste pinge, mis aga peegeldub kaela, selgroo ja peaaju vereringe seisundis.
Kas suruda viha alla või lasta see valla?
Kui välja arvata isiksuse patoloogilised muutused, siis tugevad emotsioonid nagu raev ja viha ei teki nii sageli, vaid üksnes vastuseks tugevatele ärritajatele.


Loodus on ette näinud mõned universaalsed mehhanismid, mis maandavad kiirelt stressi. Nendeks on seks, söök ja füüsiline koormus. Lisaks aitavad veel stressi tagajärgi vähendada mitmesugused lõdvestumismeetodid.
Erinevalt kaugetest esivanematest, kes võisid oma auru välja lasta kõige primitiivsemal viisil — võideldes oma elu, saagi ja territooriumi eest — on tänapäeva inimene aheldatud mitmesuguste käitumisreeglite ja -normide külge (teataval määral ka sõltuvalt kasvatusest ja sotsiaalsest keskkonnast).
Meie füüsiline aktiivsus on tugevalt piiratud, ka intiimelu pole paljudel tasemel, võistlustel oleme enamasti pealtvaatajad, mitte osavõtjad. Stress ähvardavab aga meid kõiki. Kui  pinge aina koguneb ja koguneb, moodustub pikkamööda püsiv hormonaalne stressifoon, mille tagajärjeks on mitmesugused haigused — neuroosidest  haavandtõbedeni, suhkruhaiguseni ja infarktideni.
Muide, väline rahulikkus ei tähenda kaugeltki seda, et meie sisemuses ei möllaks torm. Emotsioonide tagasihoidmiseks kulutab organism väga palju jõudu, see aga kurnab inimest veelgi enam.
Väljapääs on olemas — peab õppima kontrollima oma emotsioone kõikides staadiumites ning kiiresti maandama kogunenud pingeid.Tinglikult võib võimalikud meetodid jagada füüsilisteks, füsioloogilisteks ja psühholoogilisteks.
Psühholoogilised meetodid
Fantaasiamäng — kujuta endale mõtteis ette sind traumeerinud situatsiooni Ütle enda solvajale — samuti mõtteis — kõik, mida sa  tahtsid, kuid  ei julenud välja öelda. Kui ei õnnestu virtuaalselt, kirjuta solvajale kiri, milles näitad talle avalikult oma tundeid ja emotsioone. See aitab sageli sisemist pinget alandada. Kujuta ette, et kavatsed selle kirja talle ära saata… seejärel aga kustuta see.

Pilk kõrvalt — on ammu teada, et naer on suurepärane ravim. Jutusta sinu jaoks raskest olukorrast kolmandas isikus mitmes variandis — pessimisti ja optimisti poole pealt. See mitte ainult ei vähenda olukorra tõsidust, vaid laseb seda näha ka humoorikas valguses.
Kunstiteraapia — kui sulle meeldib joonistada, püüa kogu situatsiooni kujutada värvides, vala oma tunded ja mõtted joonistusse välja. See võib olla ilma süžeeta, täiesti abstraktne. Luba värvidel vabalt paberile valguda. Pärast tee oma loominguga, mida iganes tahad — riputa see üles nähtavale kohale, peida ära või viska minema. On olemas terve psühhoteraapia suund — kunstiteraapia, mis aitab joonistamise, voolimise, tantsimise jms abil toime tulla erinevate seisundite ja haigestumistega.
Tähelepanu ümberlülitamine — kui sa tunned viha või solvumist, püüa tahtejõu abil keskenduda  seisundile “siin ja praegu”. See hoiab sind eemal kriitilisest olukorrast ning minimaliseerib selle mõju. Vaata ringi ja uuri tähelepanelikult kohta, kus sa parasjagu viibid. Libista kiirustamata pilk kõikidele esemetele ning nimeta mõtteis kõike, mida näed. Keskendudes nähtule, eemaldud oma sisemisest pingest ning suunad tähelepanu täiesti tavalistele asjadele.  Ja kui sellest ei piisa, leia koht, kus saab hinge tõmmata või teha mõningad võimlemisharjutusi.
Kontrastid — kui on tarvis nutvat last maha rahustada, siis kallistab ema teda kõigepealt, seejärel aga peseb ta nägu jaheda veega. On täheldatud, et teatava füüsilise ärritaja toime mõjub emotsioonide ümberlülitajana, tuues inimese tagasi tegelikkusesse. Võib mitte üksnes nägu pesta, võib juua ka jahedat vett või avada aken, et hetkeks värsket õhku sisse hingata.

Positiivne mõtlemine — iga inimene võib enda jaoks leida positiivse mõtlemise, kui ta vaid tahab ning  on end õigesti motiveerinud. Esmapilgul näib see lihtne — mõtled millestki meeldivast ja ongi kõik. Paraku pole reaalsest elust siiski nii lihtne eemalduda. See teeb meid tugevamaks.
Mõned praktilised nõuanded
Kui oled stressis, püüa sellesse olukorda mitte liiga kauaks ja tõsiselt jääda. Esita endale neli järgmist küsimust:

  • Mida head võin antud olukorrast leida?
  • Mida võin sellest õppida ja milliseid järeldusi teha?
  • Mil moel ma selle olukorra provotseerisin?
  • Kuidas võiksin efektiivselt tegutsedes asjad korda saada?
Asenda negatiivsus oma mõtteid positiivsete formuleeringutega:
  • Igal õhtul enne und leia 7-10 punkti, mille eest võid tänasele päevale aitäh öelda.
  • Kirjuta päevikusse üles meeldivad hetked, kohtumised, sulle kasulik info.  
  • Esialgu on seda raske teha, kuna palju sagedamini jätame meelde ebameeldivaid sündmusi. Tasapisi hakkad aga harjuma.
  • Loo  tugev motivatsioon — tee endale selgeks kõik positiivse mõtlemise plussid.
  • Säilitad  tervise, kuna õpid stressiolukorras juhtima oma emotsioone.
  • Teistel tekib sinust palju meeldivam mulje, sest hakkad kiirgama optimismi ja rahulikkust. Rõõmsameelne näoilme ja naeratus tõmbavad inimesi ligi.
  • Sul on lihtsam jääda aktiivseks, kuna positiivne mõtlemine aitab  ökonoomselt kulutada oma jõudu. Harjumuspäraseid koormusi on nii hulga kergem kanda.
  • Sul on suurem edu oma eesmärkide saavutamisel, sest kokkuhoitud jõud aitavad efektiivsemalt lahendada keerulisi eluülesandeid. Sellest sigineb enesekindlus, mis mõjutab kogu sinu elu.
Allikas: Domaschny Ochag

Tuesday, November 27, 2012

Geobioloogid Ave ja Rein Weber: haigused tulevad sassis suhetest‏

"80% kõigist haigustest tekitavad emotsioonid. Kui sul pole suhted korras, tulevadki igasugu haigused ja hädad," ütlevad äsja "Õnne feng shui" nimelise raamatu välja andnud geobioloogid Ave ja Rein Weber.
Raamat sündis abielupaari kinnitusel vajadusest. "Inimene tuleb tervisemurede pärast meie juurde, aga siis selgub, et õigem oleks alustada iseendast ja teha kõigepealt korda oma suhe," nendib kõrgema meditsiiniharidusega Ave vaikselt.
Inimene kui universumi mudel
Abielupaari salongis, mis kujundati ümber Reinu kadunud ema korterist Kadriorus, põlevad laes True Light’i valgustid – sama tehnoloogia, mida ameeriklased algselt kasutasid kosmose- ja allveelaevades. Reinu sõnul on see päikesevalgusele kõige lähedasem valgus. Tavalisse elektrivalgusse pidavat inimorganism suhtuma kui hämarusse ja hakkama end häälestama magamaminekule. Niikaua kui Eestis ja Prantsusmaal arhitektiametit pidanud Rein korterit näitab, keedab Ave kööginurgas Hiinast pärit kohvi. Salongi ilmestavad idamaist päritolu tähenduslikud esemed õnnest ja iidsest harmoonilisuse õpetusest – feng shuist.



Vana-Hiina õpetuse feng shui eestikeelne tähendus võiks olla "tuul ja vesi". Need algjõud olid taoismi järgi olemas juba enne maailma teket. "Tuule all mõeldakse kosmilist alget ja vesi on maine mateeria," selgitab Ave.
Iga inimene on Weberite seisukohalt universumi väike mudel. Samad jõud, mis mõjutavad planeete ja päikesesüsteeme, mõjuvad ka inimkehas. "Kui inimese kõrvale panna üliväike oled, siis tajub see olend inimest nii, nagu meie vaatame oma tähistaevast koos Linnuteega. Kondid moodustaksid tema jaoks justkui mingid tähekogumid, aga sa ise oleksid selle olendi jaoks tühjus," võrdleb Rein. "Pärast selle tunnetamist, et temas ja universumis valitsevad samad jõud, on inimene võimeline igasugu tegusid tegema, sest blokid ja piirid kaovad ära."
Abikaasa ütleb vahele, et Rein panevat nende juurde hingeabi saama tulnud inimeste sõnul oma prognoosidega tavaliselt otse naelapea pihta. "Inimkond tähtsustab praegu materiaalset ehk shui osa, aga mõlemat peaks võtma võrdsetena," tähendab Ave.
Erinevad armastused
Reinu sõnul ütleb enamik inimesi sõna "armastus" definitsiooniks, et see on abstraktne tunne. "Aga kui lähemalt uurida, mõtleb igaüks meist armastuse all erinevat tunnet, erinevat armastust. Kui vaadata sellesse niinimetatud feng shui peeglisse, ongi seal vähemalt kakskümmend erinevat armastust. Väga oluline oleks kõigepealt aru saada, millist neist konkreetne inimene otsib," lausub Rein mõtlikult.
Tänapäeva inimesed jagavad Weberite sõnul enamasti üksteisega oma füüsilisi kehasid ning lisaks muidugi praktilisi, majanduslikke asju. Kuna nende kehad mingil hetkel üksteisest tüdinevad, hakatakse vaikselt üksteisest kaugenema. "Algab võitlus mammona jagamise pärast. Hale on vaadata, kui paljud toredad inimesed lähevad lahku, kuigi neis tegelikult on alles see miski, mis neid kunagi kokku viis," lausub Rein. Teineteise tegeliku avastamiseni suur osa paare tema sõnul ei jõuagi.
"Meie raamatus on tegelikult Feng Shui õpetust ennast väga vähe – peamiselt peatükis "Armupesa"," märgib Rein. Kui õnnelikuks saamiseks peaksid inimesed süvenema endasse ja oma partnerisse, siis magamistoa harmoonia saab tekitada konkreetsete vahenditega. Alustades selle asukohast – magamistuba peaks paiknema korteri või maja välisuksest kõige kaugemal, diagonaalis vasakul või paremal pool. Külalistel sinna asja pole, kirjutavad Weberid. Kindlasti ei tohi magamistuba asetseda sanitaarruumide või garaaži peal ega all.
Magamistuppa peegelpinnad ei sobi
Ave lisab, et suhteid õpetati taoistliku filosoofiaga maades erikoolides koos meditsiini, astroloogia, kulinaaria ja kalligraafiaga. Tänapäeval ei õpetata suhteid enam kusagil.
"Magamistoa tegemise oleme tõepoolest detailselt läbi võtnud," kinnitab Rein. Voodi peaks Weberite kirjutise kohaselt olema turvatunde pakkumiseks kõrge päitsiga, soovitavalt puitkarkassiga ja võimaluse korral tuleks vältida metallvedrudega madratseid. Abielupaaril peab olema ühine madrats, mitte kummalgi oma. Voodi päevatekk ei tohi olla valge, vaid tuleb valida värviline. Oluline on, et niinimetatud kurja silma vältimiseks ei peaks magamistoas olema peegleid, teleri- ja arvutiekraane ning teisi peegeldavaid esemeid. Seintele sobiks erootiliselt mõjuvad maalid ja graafilised tööd.
Samas ütlevad Ave ja Rein nagu ühest suust, et päris ideaalset feng fhui kodu ega magamistuba pole olemas. See on vaid boonus, kuivõrd õnnelik seksuaalelu ning paarisuhte õnnestumine nõuab mõlema partneri järjekindlat koostööd.


Allikas: õhtuleht

Saturday, November 24, 2012

Ülemaailmselt tunnustatud südamekirurg räägib südamehaiguste tõelistest põhjustest

Kaua levinud toidusoovitused on kaasa toonud ülekaalulisuse ja suhkurhaiguse epideemia, mille tagajärjed jätavad täielikult varju kõik inimkonna ajaloos esinenud katkud, kui võtta arvesse suremust, inimestele põhjustatud kannatusi ja ränka mõju majandusele.


Puhas kuld

Antoine de Saint-Exupéry: "Ja siin on mu saladus, väga lihtne saladus — ainult südamega võib õigesti näha, kõige tähtsam on silmale nähtamatu"

Ülemaailmselt tunnustatud südamekirurg räägib südamehaiguste tõelistest põhjustest

Kaua levinud toidusoovitused on kaasa toonud ülekaalulisuse ja suhkurhaiguse epideemia, mille tagajärjed jätavad täielikult varju kõik inimkonna ajaloos esinenud katkud, kui võtta arvesse suremust, inimestele põhjustatud kannatusi ja ränka mõju majandusele.
Meie, arstid, omandame oma väljaõppe, teadmiste ja autoriteedi tõttu sageli üpris suure ego, mis teeb eksimuste tunnistamise vahel raskeks. Kuid siin see on. Ma tunnistan ausalt, et olen eksinud. Olen 25-aastase tööstaažiga südamekirurg, kes on läbi viinud üle 5000 südameoperatsiooni, aga täna kavatsen ma meditsiini ja teadusega seotud faktid õigesti paika panna.
Õppisin mitu aastat koos teiste silmapaistvate arstidega, keda nimetati arvamuskujundajateks. Meid igast küljest ümber piiranud teadusliku kirjanduse ja paljudel haridusseminaridel käimise alusel kuulutasime me, arvamuskujundajad, et südamehaiguste põhjuseks on lihtsalt kõrgendatud kolesterooli tase veres.
Ainus vastuvõetav ravikuur oli kolesterooli langetavate ravimite retseptide kirjutamine ja dieedi määramine, mis vähendas tugevalt rasvarikaste toitude tarbimist. See viimane pidi meie väitel langetama kolesterooli ja südamehaiguste esinemise ohtu. Nendest soovitustest kõrvale kaldumine oli võrdne pühaduseteotusega ja võis kaasa tuua ka süüdistuse väärravis.
See ei aita!
Neid soovitusi ei ole enam võimalik teaduslikel ega moraalsel alustel kaitsta. Paar aastat tagasi tehtud avastus, et südamehaiguste tekkimise põhjuseks on veresoonte põletik, sunnib arste aeglaselt muutma oma paradigmat südamehaiguste ja teiste krooniliste haiguste ravi kohta.
Hoolimata tõsiasjast, et veerand riigi rahvastikust tarbib kalleid kolesterooli langetavaid ravimeid ja me oleme ka vähendanud rasvasisaldust oma söögis, sureb käesoleval aastal südamehaigustesse rohkem ameeriklasi kui kunagi varem.
Ameerika Südameassotsiatsiooni (AHA) statistika põhjal kannatab praegu südamehaiguse käes 75 miljonit ameeriklast, 20 miljonil inimesel on suhkurtõbi ja 57 miljonil osaliselt diagnoositud suhkurtõbi. Need haigused mõjutavad igal aastal üha rohkem nooremaid inimesi.
Lihtsalt öeldes ei ole kolesteroolil võimalik ilma põletikuta kehas veresoonte seintele koguneda ning seeläbi südamehaigusi ja insulte põhjustada. Ilma põletikuta liigub kolesterool kehas vabalt ringi, just nagu loodus ette on näinud. Põletik on see, mis põhjustab kolesterooli kuhjumise.
Põletik ise ei ole keeruline haigus – tegu on lihtsalt keha loomuliku kaitsetegevusega sissetungija vastu, milleks võib osutuda mõni bakter, mürk või viirus. Põletiku tsükkel on täiuslik viis keha kaitsmiseks bakteritest ja viirustest sissetungijate eest. Kui me aga muudame pidevalt oma keha haavatavaks selliste mürkide või toitudega, mida inimkeha pole loodud korralikult läbi töötlema, tekib seeläbi haigus nimega krooniline põletik. Krooniline põletik on kahjulik, samas kui akuutne põletik on kehale kasulik.
Milline selgelt mõtlev inimene küll tarbiks korduvalt selliseid toite või muid ained, mis teadaolevalt kehale kahjulikult mõjuvad? Näitena võib tuua küll suitsetajad, aga nemad tegid selle otsuse vähemalt teadlikult.
Kõik teised on lihtsalt järginud soovituslikku üldlevinud toiduplaani, mis eelistab madala rasvasisaldusega toite ning palju polüküllastumata rasvhappeid ja süsivesikuid, ise teadmata, et põhjustame seeläbi oma veresoontele pidevaid vigastusi. Need pidevad vigastused põhjustavadki kroonilise põletiku, mis viib südamehaiguste, insuldi, suhkurtõve ja ülekaalulisuseni.
Las ma kordan seda: meie veresoonte vigastuste ja põletike põhjus on madala rasvasisaldusega toidukava, mida on juba aastakümneid soovitanud üldlevinud meditsiin.
Mis on siis kroonilise põletiku peamised tekitajad? Lihtsalt öeldes on selleks rafineeritud lihtsüsivesikute üleküllus (suhkur, jahu ja kõik neist tehtud tooted) ja liigne omega-6 taimeõli tarbimine, mille hulka kuuluvad soja-, maisi ja päevalilleõli ning mida leidub paljudes rafineeritud toitudes.
Kujutlege hetkeks jäikade harjastega pintslit korduvalt enda pehme naha vastu hõõrumas, kuni nahk hakkab punetama ja peaaegu verele läheb. Sa jätkad seda igapäevaselt mitu korda päevas viis aastat järjest. Kui suudad selle valuliku hõõrumise välja kannatada, jääks ikkagi alles veritsev, üles paistetanud ja nakatunud ala su nahal, mis iga järgneva vigastusega üha hullemaks muutuks. See on hea näide, millega võrrelda sinu kehas praegu toimuda võivat põletikuprotsessi.
Hoolimata sellest, kas põletikuprotsess toimub seesmiselt või väliselt, on tulemus sama. Olen lähedalt näinud tuhandete veresoonte sisemust. Haige veresoon näeb välja nii, nagu keegi oleks võtnud pintsli ja sellega korduvalt veresoone seina vastu hõõrunud. Meie söödav toit tekitab me kehas iga päev korduvalt väikesi vigastusi, millest saavad omakorda suuremad vigastused, mistõttu keha reageeribki sellele pidevalt ja olukorrale kohaselt põletiku esile kutsumisega.
Kuni meie naudime magusa saiakese maitset, reageerib me keha sellele ärevalt, nagu oleks meie organismi saabunud sissetungija ja seal sõja kuulutanud. Toidud, mis on täis suhkrut ja lihtsüsivesikud või töödeldud pikema säilivuse nimel omega-6 õlidega, on Ameerika toidulaudadel olnud ligi kuuskümmend aastat. Need toidud ongi meid kõiki aeglaselt mürgitanud.
Kuidas siis võib ühe magusa saiakese söömine põhjustada põletikulaviini, mis su haigeks teeb?
Kujutle, et ajad kogemata klaviatuuri peale siirupit. Nii saadki ettekujutuse sellest, mis raku sees toimub. Kui sööme lihtsüsivesikuid nagu suhkur, tõuseb ka meie veresuhkur kiiresti. Selle vastuseks eritab pankreas insuliini, mille peamine eesmärk on juhtida suhkur rakkudesse, kus see säilitub hiljem energiana kasutamiseks. Kui rakk on täis ja glükoosi juurde ei vaja, siis lükkab see suhkru tagasi, et üleliigne suhkur rakku ei ummistaks.
Kui täitunud rakud glükoosi tagasi lükkavad, tõuseb veresuhkru tase ja seega eritub ka rohkem insuliini, mis muudab liigse glükoosi rasvaks.
Kuidas on see kõik põletikuga seotud? Veresuhkru tase püsib alati väga kitsas vahemikus. Üleliigsed suhkrumolekulid kinnituvad eri proteiinidele, mis omakorda vigastavad veresoone seina. See korduv veresoone seina vigastamine ongi põletiku tekkepõhjuseks. Kui sa oma veresuhkru taset iga päev mitu korda järsult tõstad, siis on see sama hea kui oma õrnade veresoonte sisekülje hõõrumine liivapaberiga.
Kuigi inimesed selle toimumist ise näha ei saa, võite kindlad olla, et see on nii. Ma nägin seda rohkem kui 5000 patsiendi puhul, keda 25 aasta jooksul ravisin ja kellel kõigil oli üks ühine joon – veresoonte põletik.
Räägime taas sellest magusast saiakesest. See süütu välimusega maius ei sisalda mitte ainult eri suhkruid, vaid on ka küpsetatud ühes paljudest omega-6 rasvhappeid sisaldavatest õlidest (näiteks sojaõlis). Kartulikrõpsud ja friikartulid kastetakse samuti sojaõlisse ning töödeldud toiduaineid valmistatakse pikema säilivusaja nimel omega-6 õlide abil. Kuigi omega-6 on vajalik ühend, sest seda leidub kõikide rakkude membraanis ning see kontrollib raku sisse jõudvaid ja sealt väljuvaid aineid, peab omega-6 olema õiges tasakaalus omega-3 ühenditega.
Kui tasakaal kõigub liigse omega-6 ühendite tarbimise tõttu, toodab rakumembraan kemikaale nimega tsütokiinid, mis otseselt põhjustavadki põletikku.
Tänapäeval Ameerikas enimlevinud toidud on nende kahe rasvhappe tasakaalu tugevalt paigast löönud. Selle tasakaalutuse suhe võib ulatuda 15- kuni 30-kordse ülekaaluni omega-6 kasuks. See tähendab, et põletikku tekitab tohutu hulk tsütokiine. Tänapäeva toidulauda arvestades oleks optimaalne ja tervislik suhe 3 : 1.
Asja teeb hullemaks ka see, et nende toitude söömise tõttu omandatud lisakaal tekitab üleküllastunud rasvarakke, mis eritavad suurel hulgal põletikku edendavaid kemikaale, mis aga ainult süvendavad kõrge veresuhkru põhjustatud vigastusi. Magusa saiakesega alanud protsess muutub aja jooksul nõiaringiks, põhjustades südamehaigusi, kõrget vererõhku, suhkurtõbe ja lõpuks ka Alzheimeri tõbe, kui põletikuprotsess kulgeb pidurdamatult.
Pole võimalik pääseda tõsiasja eest, et mida rohkem me sööme töödeldud toite, seda enam me iga päev põletiku teket esile kutsume. Inimkeha ei suuda läbi töödelda – ja see polnud ka loodud tarbima – suhkruid täis topitud ja omega-6 õlides valmistatud toite.
Põletiku vaigistamiseks on vaid üks moodus: toitude viimine nende loomulikule kujule. Lihaste kasvatamiseks tuleb süüa rohkem proteiinirikkaid toite. Vali söögiks liitsüsivesikuid nagu neid värvilistes puu- ja juurviljades leidub. Vähenda põletikku tekitavate omega-6 rasvhapete (maisi- ja sojaõli ning neist valmistatud toidud) tarbimine või lõpeta see täielikult.
Üks supilusikatäis maisiõli sisaldab 7280 mg ja üks lusikas sojaõli 6940 mg omega-6 happeid. Kasuta nende asemel oliiviõli või võid, mis on saadud rohusöödal kasvanud lehmadest.
Loomarasvad sisaldavad vähem kui 20% omega-6 õlisid ja põhjustavad palju väiksema tõenäosusega põletikku kui väidetavalt tervislikud "polüküllastumata"-silti kandvad õlid. Unusta kogu see teaduslik jutt, mis sulle aastakümneid pähe on taotud. Väitel, et südamehaigusi põhjustavad ainult küllastunud rasvad, pole teaduslikku kinnitust. Ka väitel, et küllastunud rasvad tõstavad veres kolesterooli taset, on tegelikult nõrk alus. Kuna me teame nüüd, et kolesterool südamehaigusi ei põhjusta, on mure küllastunud rasvade pärast tänapäeval seda enam absurdsem.
Kolesterooliteooria viis rasvavabade ja vähese rasvasisaldusega toitude soovitamiseni, mis omakorda panidki aluse praegu põletikuepideemiat põhjustavate toitude tekkele. Üldlevinud meditsiin tegi kohutava vea, kui soovitas inimestel vältida küllastunud rasvadega tooteid ja tarbida kõrge omega-6 sisaldusega rasvu. Nüüd on meil käes veresoonte põletiku epideemia, mis viib südamehaiguste ja teiste "vaiksete tapjateni".
Seega võid pigem otsustada töötlemata toitude kasuks, mida valmistas su vanaema, mitte nende toitude kasuks, mida su ema toidupoest töödeldud toitude vahekäigust ostukärule ladus. Põletikku tekitavate toitude kasutamise lõpetamisega ja vajalike toitainete saamisega värskest töötlemata toidust võid sa parandada aastate jooksul tekkinud kahjustused oma veresoontes ja kogu kehas, mille põhjustas üldlevinud toiduvaliku tarbimine.
Doktor Dwight Lundell on Arizona osariigis Mesa linnas asuva Banner Hearti haigla endine juhataja ja sealse kirurgiaosakonna juht. Tema erapraksis nimega Cardiac Care Center asus samas linnas. Doktor Lundell pani hiljuti kirurgi ameti maha, et keskenduda südamehaiguste toitluslikule ravile. Ta asutas fondi nimega Healthy Humans Foundation, mis edendab inimeste tervist suurfirmade abistamisega tervisliku eluviisi propageerimisel. Ta on kirjutanud ka raamatu nimega "The Cure for Heart Disease and The Great Cholesterol Lie".
Ametliku teadaande võib leida siit: Prevent Disease

Wednesday, November 21, 2012

Suhted, mis teevad südamele head ehk kuidas luua omale unistuste elu

Kas igatsed suhete järele, mis tervendavad südant ja annavad võimaluse tugevama ühenduse loomiseks? Teadmised energia liikumisest võivad transformeerida su võime ehitada üles positiivseid suhteid ja ennetada üksindust. Tehes lihtsaid energeetilisi muudatusi, saad tõmmata häid asju enda ellu.


Puhas kuld

Jiddu Krishmanurti: "Kui su südames tekib see eriline võimas tunne, mida kutsutakse armastuseks ja sa tunned selle sügavust, rõõmu ja ekstaasi, siis sel momendil avastad, et maailm on sinu jaoks muutunud."

Suhted, mis teevad südamele head ehk kuidas luua omale unistuste elu

Allikas: www.teraapia.com
Kas igatsed suhete järele, mis tervendavad südant ja annavad võimaluse tugevama ühenduse loomiseks? Teadmised energia liikumisest võivad transformeerida su võime ehitada üles positiivseid suhteid ja ennetada üksindust. Tehes lihtsaid energeetilisi muudatusi, saad tõmmata häid asju enda ellu.
Esimene energeetiline seadus (peenenergia liikumise seadus): Me tõmbame ligi seda, mis me ise oleme
Mida positiivsemat energiat me välja anname, seda enam sama vastu same. See töötab nii - armastus tõmbab su ellu armastust. Kibestumine tõmbab kibestumust. Kirg tõmbab kirglikkust. Raev tõmbab raevu. Nagu lapsed ütlevad:  "kes teisele teeb, see ise on". Täpselt nii ongi.
Kõigepealt pane tähele positiivsust endas ja mida see sinu jaoks loob, ning ma ei mõtle siinkohal käitumist ega suhtumist. Vaata pindmise taha. Ära muretse, kui oled väga kaugel positiivsusest. Tegu on arenguga. Mõtle sellele, mida väärtustad enim nii endas kui teistes ja alusta selle oma ellu tõmbamist. See seadus töötab laitmatult, kui oled enda vastu aus.
Ideeks on luua vastastikuselt toimivaid ühendusi, mitte võita ära populaarsusvõistlust. Loomulikult tekitab teistele meeldimine hea tunde. Kuid olen näinud seda vajadust muutumas sõltuvuseks. Järgmine harjutus aitab sul suurendada su väljaantavaid positiivseid signaale.
Tuvasta oma parimad omadused ja alusta nende maailmale projitseerimist. Enne uute inimestega kohtumist või tähtsatele üritustele minekut tunnusta ennast. Võid mõelda nii: "Ma ei keskenda oma tähelepanu ebakindlusele, vaid oma tugevustele, nagu näiteks tundlikkus, kaastunne või huumor. Ma tunnen ja usaldan enda positiivset energiat. Ma kasutan mootorina oma hingejõudu". Selliselt selektiivselt valides saad asetada parimad osad endast esiplaanile ja keskmesse. Nii hakkavad nad looma seda, mida soovid.
Teine energeetiline seadus: Intuitsioon selgitab välja õiged valikud
Suhted on keerulised; nad võivad olla väga segased isegi siis, kui silmad on lahti. Oleme harjunud tegema järeldusi selle põhjal, mida näeme (arvame): kui kena teine tundub olevat, või kuidas olukord näib paberil. Kuid muutust loovad energeetilised hoovad toimivad sügavamal: selleks, et panna need sinu jaoks õiges suunas tööle, tuleb arvestada ka teiste koostisosadega. Austa oma sisetunnet (intuitsiooni) suhete osas ja tuvasta need, mille osas tunned sügavamat sobivust.
Selget pilti võib sageli ähmastada ärevus või intensiivne seksuaalne meeldivus. Kui see on nii, siis aeglusta tempot suhtlemises kuni momendini, mil oled võimeline kuulatama taas oma intuitsiooni.
Häälestu. Vali selline suhe või situatsioon, mis vajab selgust – võibolla oled segaduses mõnest sõbrasuhtest või reisiplaanist. Lõdvestu ja lase see läbi oma intuitsiooni ja tunnetuse: Kuidas end selles suhtes tunned? Kas tunned end häirituna või hoopis energiliselt ja turvaliselt?
Tegutse sisetunde järgi. Ebakindlus, ego, iha/himu või jonn võivad varjutada hindamisvõimet. Kui tunned end energiliselt, positiivselt, siis alusta võimaluste uurimist. Kui signaalid on segased või vastandlikud, siis ära hetkel reageeri või vähemasti oota mõnda aega. Kui kõik tundmused on negatiivsed, siis leia endas julgus astuda minema, hoolimata sellest, kui ahvatlevad need valikud võivad olla. Seejärel vaatle kuidas sellisel moel energeetiline kuulatamine juhib sind kõige mahlakamate võimalusteni. Kannatlikkust kroonib edu.
Kolmas energeetiline seadus: Inimestes parima nägemine väestab neid
Selle asemel, et reflektiivselt rõhutada halvimat teises inimeses või olukorras, võid valida positiivsete kvaliteetide väestamist. Asi ei tööta meeldida püüdes, kena olles, olukorda siludes, poliitiliselt korrektne olles või hoiatavaid intuitsioonisignaale ignoreerides; või silma kinni pigistades kellegi varjukülgede suhtes, ärakasutamist mahendades. Eesmärk on kaevata kulda positiivsetes ja mõlemaid osapooli jõustavates suhetes ning õhutada kommunikatsiooni rasketes suhetes.
Areng toimub meis siis, kui saame tunnustatud meie heade külgede osas. Nii kogeme peegeldust. Kui soovid loovat ühendust kellegiga, siis märka tema heade omaduste varasalve. Ütleme näiteks, et kolleeg on nipsakas. Tea, et õnnelikel inimestel ei ole vaja negatiivselt käituda. Selle asemel, et vastata talle samaga, suuna energia ümber, kommenteerides tema võimekust teha pikki töötunde või tema maitsekust riietumises. Kasutades sellist suunatud lähenemist nädala, samuti tehes alljärgnevaid harjutusi, võid märgata energeetilise resonantsi muutust nii endas kui teistes.
· Ütle vähemalt kahele inimesele midagi, mis sulle neis meeldib ja mille osas oled tänulik.
· Kohanda oma suhtumist. Veeda pärastlõuna kõikide teel kohatavate inimeste positiivsete omaduste märkamises.
· Tunnusta inimeste võimeid/võimekust.
Neljas energeetiline seadus: Südamest andmine loob küllust
Andmine/jagamine peab looma tegijale hea tunde; kui see ei ole nii, siis on midagi valesti. Andmine südamest hea tundega avardab võimet olla hoolivam – andes rõõmust, midagi vastu ootamata. Vastupidiselt, kaassõltuvuslikul andmisel jookseme energiast tühjaks; see on tegu ajendatuna kohustusest ja ootustest ning tekitab märtrikompleksi. Lõpuks jätab tunde nagu oleks tühjaks tõmmatud, ärakasutataud, teiste poolt tänamatu.
Soovides jagada põhjustel, mis suurendavad head tunnet, mitte võttes kohatut vastutust teiste eest. Järgnevad strateegiad aitavad luua külluslikult heaolutunnet nii endale, kui teistele. Kui jagad midagi avatud südamest, siis sinu elujõud kasvab.
Jaga spontaanselt. Iga kord, kui tunned andmiseks impulssi, kasvõi lihtsaid tänuavaldusi sõpradele või kolleegidele: küünal, roosiõis, väike taimeke, münt tänaval kerjavale kodutule või naljakaart ülemusele. Jagamine ei pea olema esemeline, piisab heast sõnast väljendatuna hea tundega. Kuula oma intuitsiooni nõuandeid ja tegutse.
Anna anonüümselt. Aita vanainimene üle tee, hoia liftiuksi lahti, et kiirustaja jõuaks sisse või tee kellegile head ilma temale teada andmata. Sellised heateod avardavad ja valgustavad su energiavälja ning hakkavad tõmbama headust sulle tagasi.
Kasuta neid seadusi selleks, et avardada oma elu võimalusi, kasvatada headust iseendas ja tunnetada oma hingesuurust. Empaatiliselt ütle "ei" kõigele, mis ei tule otse südamest. Rõõmusta iga edumomendi üle ja tunnusta end alati. Ära peta ennast hüpates liiga kiirelt järgmise ambitsiooni rüppe. Selle asemel väärtusta igat väiksematki õnnestumist. Selline ongi positiivse elamise kunst. Tundub lihtne? Proovi järele.
Autor: Elina Kirt
Allikas: www.teraapia.com

Sunday, November 18, 2012

Kogu aeg väsinud?

Tunned end kogu aeg väsinuna, kuid ei saa aru, milles probleem? On selleks stress, vitamiinipuudus, depressioon, unehäired või midagi muud? Või on põhjuseks hoopis kilpnääre? Siit sulle 7 kõige levinumat põhjust ning ühtlasi nippe väsimusest vabanemiseks.

Unepuudus
Kui ööpäevas magatakse liiga vähe, siis on inimene loomulikult väsinud. Enamik meist peab öösel magama vähemalt 6-8 tundi. Väsimus võib olla põhjustatud ka halvast unest. Stress, norskamine ning uneapnoe halvendavad samuti une kvaliteeti.
Sagedasemad sümptomid: väsimus, halb reaktsioonikiirus, peavalu, keskendumisraskused, mälu halvenemine, kaalutõus.

Abi: Kasuta päevavalgust nii palju kui võimalik: liigu, toitu korralikult ja mitmekesiselt ning vähenda stressifaktoreid. Internetist leiab ka erinevaid programme uinumise treenimiseks. Kui midagi muud ei aita, siis jäävad alati unerohud ning unehäirete uurimine spetsialisti poolt.

Rauapuudus/kehvveresus

Hemoglobiini moodustamiseks vajavad punased verelibled, mis transpordivad hapnikku kopsudest kehasse, rauda. Tavaliselt omastab keha seda toidust, kuid kui sööd liiga vähe rauda sisaldavaid toitaineid, tekib kehas rauapuudus.

Iga neljas fertiilses eas naine kannatab rauapuuduse all ning 7-8 protsendil on rauapuuduse tõttu kehvveresus, kusjuures ilma, et nad seda ise teaksid. Sagedamini esineb rauapuudus menstruatsiooni ajal, raseduse korral, taimetoitlastel ning suure koormusega treenijatel.

Sagedasemad sümptomid: väsimus, keskendumisraskused, elutud juuksed, südamekloppimine, hingamisraskused, peapööritus, isutus, peavalu.

Abi: Tee arsti juures vereproov, paludes mõõta oma hemoglobiini taset. Väsimustunnuste korral palu kontrollida ka andmeid keha rauasisalduse kohta.

Söö mitmekesist toitu: kindlasti täisteratooteid, maksa, maksapasteeti, verikäkki, veiseliha, metsloomaliha, kala, spinatit, rooskapsast, kaerahelbeid, kuivatatud aprikoose, päevalilleseemneid ja mandleid, sest need sisaldavad palju rauda.

Rohkelt C-vitamiini sisaldavad aedviljad, mahl, puuviljad ja marjad parandavad raua omastamist, hapukapsas kahekordistab seda, kuid toiduga tarbitav tee ja kohv raskendavad omastamisprotsessi.

Hooajaline depressioon

Kui päevavalguse vähenemine tekitab depressiooni, kannatad SADi ehk seasonal affective disorderi all. Selle põhjuseks on arvatavasti aju enda toodetava unerohu melatoniini tootmise suurenemine. Tegemist võib olla päritud tundlikkusega, kuid ka elustiil ning vähene värskes õhus viibimine mängivad oma rolli.

Sagedasemad sümptomid: meeleolulangus, ärrituvus, ekstreemne väsimus, kaalutõus, magusaisu, suur unevajadus, isegi kui oled palju maganud.

Abi: Kevadväsimust on võimalik leevendada viibides väljas ilma päikeseprillideta ning regulaarse liikumisega värskes õhus. Ka valgusteraapia ning kognitiivne käitumisteraapia võivad aidata.

B12 vitamiini puudus

Vitamiini B12 on vaja punaste vereliblede tootmiseks. Vitamiini B12 puudus on eriti sagedane, kui süüa vähe või üldse mitte liha, süüa ühekülgselt, aga ka tugeva verejooksuga menstruatsiooniperioodil või mõne soolehaiguse korral.

Sagedasemad sümptomid: väsimus, tundlikkushäired jalgades, südamepekslemine, depressioon, tasakaaluhäired, ärrituvus, mäluprobleemid. B12 vitamiini puudust saab testida vereprooviga.

Abi: Mitmekesine toitumine ning lahja liha tarbimine, söö piimatooteid, muna, juustu ja kala.

Krooniline väsimus

Mõne eksperdi arvates on tegemist füüsilise haigusega, teiste arvates on väsimusel psühholoogilised põhjused. Viimased uuringud on näidanud, et haiguse põhjuseks võivad olla immuunsussüsteemi häired, mille põhjuseks on viirus, mis võib tabada kõiki.

Sagedasemad sümptomid: pikk haiglaslik väsimus, halvenenud lühimälu, kurguvalu, tundlikud lümfisõlmed, liigesvalu, lihasvalu, peavalu.

Abi: Massaž, akupunktuur, puhkus, mediteerimine.

Diabeet

Diabeet tekib keha insuliinihäire korral, kui suhkrutase muutub liiga kõrgeks ning keha ei suuda insuliini toota või omastada. Riskigruppi kuuluvad ülekaalulised ning vähese liikuvusega inimesed.

Peamisteks tunnusteks on nälg, janu, väsimus, sage urineerimine ja kaalulangus ilma toitumist jälgimata.

Arsti juures on võimalik teha veresuhkru taluvustest.

Abi: oluline on õige toitumine ja liikumine. Väldi suhkrut, mahlasid, saiakesi, alkoholi, karastusjooke ning söö regulaarselt.

Kilpnäärmehäired

Kilpnäärmehäired tekivad tavaliselt hormonaalsete kõikumiste, raseduse, klimakteeriumi või stressi korral.

Sagedasemad sümptomid: väsimus, peavalu, keskendumisraskused, piimhape lihastes, meeleolumuutused, meeleolulangus, madal kehatemperatuur, kõhukinnisus, ekseem, juuste väljalangemine, kurguvalu, südamekloppimine, kaalutõus.

Kilpnäärmehäired esinevad sagedamini naistel kui meestel. Abi saab arsti kirjutatud kilpnäärmehormoonist.
Allikas: www.kaaluabi.ee

Thursday, November 15, 2012

Naiselikult õnnelik naine loob harmoonilise suhte

On neli olulist punkti, mis on tähtsad, et naine oleks suhtes õnnelik. Õnnelik naine on suhte energiaallikas ja perekonnahing. Kui naine on õnnelik, siis kodu on harmooniline, lapsed rahulikud ja mees tahab koju tulla ning veeta oma vabad hetked just oma perega.

Mis asi on naiselikkus? Missugune on naiselik naine? Kas tänapäeva naised on naiselikud? Neid küsimusi olen sügavuti uurinud üle kahe aasta. Mitte ainult uurinud, vaid palju põnevat ka iseenda peal katsetanud. Olen käinud inspireerivatel koolitustel, kohtunud imeliste inimestega, lugenud psühholoogide raamatuid ja artikleid ning seejärel omandatud teooriat tilk tilga haaval lisanud oma ellu.
Miks naiselikkuse teema hakkas mind huvitama?
Harmooniline suhe ja õnnelik perekond on pea iga inimese unistus. Meie esimesed armumised tekivad põhikoolis ning tõsisemad suhted juba keskkoolis. Sealt edasi me liigume sujuvalt täiskasvanute ellu - ilma igasuguse aimuta, mis see endast kujutab ning mis roll on selles elus meil, naistel.

Koolis meile õpetatakse loodusõpetust ja matemaatikat, mitte inimsuhteid. Nii ongi paljudel tütarlastel ainuke näide - ema. Kui pere on harmooniline ja toimiv, on see näide hea. Tihti aga see nii pole. Ja nii võetakse omaks katkine muster, mida kantakse edasi oma isiklikesse suhetesse. Ja tulemuseks on uued katkised suhted.
Naiselikkuse teemal võiks öelda et ei ole piire. Ta imeb endasse absoluutselt kõik valdkonnad, kus naine on. Minagi võiksin sellest lõpmatult kirjutada, aga täna otsustasin peatuda neljal punktil, mis on tähtsad, et naine oleks suhtes õnnelik. Õnnelik naine on suhte energiaallikas ja perekonna hing. Kui naine on õnnelik, siis kodu on harmooniline, lapsed rahulikud ja mees tahab koju tulla ning veeta oma vabad hetked just oma perega. Õnnelik naine ei ole see, kes võtab enda kaela kõik kohustused, sest mees nagunii ei saa hakkama ning suudab ennast jagada ainult köögi ja laste vahel tähelepanemata, et ka mees on majas.
Need neli punkti kehtivad just naistele ning nii suhete algusjärgus kui ka kooselus:
1. Kirg ja iha
See on väga tähtis punkt just meeste vaatevinklist. Paljud naised ei adu siinkohal meeste ja naiste erinevust. Mees tahab tunda, et naine teda ihaldab, et naine tahab temaga astuda seksuaalvahekorda ning et ta ei tee seda kohustusest üks kord kuus. Paljude naiste jaoks on see aga teema tegemist vajavast nimekirjast nii umbes eelviimasel kohal. Sa pead oma meest ihaldama ja tahtma. Sa ütled mulle siinkohal, et sa oled väsinud ja et su mees käitus nii ja naa. Jah, kõik päevad ei ole vennad, aga üldises plaanis peab sul olemas olema kirg oma mehe vastu. Ilma selleta ei saa ükski suhe olla harmooniline ja tasakaalus.
2. Alt üles vaatamine
Liiga tihti me materdame oma meeste tegemisi ja mõtteid maha mõtlemata, kuidas see võib mõjuda meie enda õnnelikkusele. Tundub ju et nagu ei oleksi seost? On, ja vägagi tugev. Mehed on üles ehitatud selliselt, et nad vajavad pidevalt tunnustust ja heakskiitu. Sinna ei saa midagi parata. Mida rohkem sa kiidad oma meest ka toredate pisiasjade eest, mida ta sinu või pere jaoks teeb, seda rohkem tahab ta neid asju teha. See toimub neil instinktiivselt. Seda põhjusel, et tegelikult oma meestesse programmeeritud üks tore eesmärk - nad soovivad, et nende naine oleks õnnelik. Ja nad käituvad nii nagu oskavad, et nende naine saaks tõepoolest õnnelikuks.
Kui aga sinu enda peas istuvad mingid ideaalsed ootused, siis see on juba sinu probleem. Kui sa ei suuda oma mehele alt üles vaadata, siis sellega võtad sa automaatselt enda peale kõikvõimalikud mehe kohustused (sest sa ju arvad, et ta ei saa nagunii hakkama) ning seeläbi võtad ära mehelt võimaluse ja soovi teha sind õnnelikuks. Absoluutselt igas mehes leidub midagi, millest vaimustuda!
3. Turvalisus
Naisena peaksid sa oma mehe kõrval tundma end turvaliselt. Igas olukorras - pimedal tänaval jalutades, finantsküsimusi arutades, reisi planeerides. Lihtsalt usalda, et ta teeb parimaid otsuseid ja sina naisena ei pea nendesse sekkuma. Sa pead usaldama tema soovi panustada oma parimal viisil teie loodud maailma. Las ta loob sulle turvalise ruumi, kus sa saad olla lihtsalt naine.
4. Keha ja vaimu ohverdamine
See on minu jaoks kõige põnevam punkt. Üks õnnelik naine, kes soovib omada harmoonilist suhet, kodu ja perekonda peab südamest olema valmis ohverdama oma keha just sellele mehele laste sünnitamiseks ning oma vaimu, et panustada kodu loomisele, mitte aga karjäärile, sõbrannadele ja piiramata vaba ajale.
Ärge võtke ise endalt ära võimaluse olla õnnelikus suhtes. Usaldage mehi natukene rohkem. Nad on võimelised väga hästi hakkama saama, kui me kogu aeg ei õpeta neid, kuidas asju tuleks teha. Las kas või üks kord valib mees restorani, kuhu lähete nädalavahetusel sööma ning reisisihtpunkti, kuhu sõidate perega puhkama. Sina aga ole lihtsalt naine. Hoolitse eelkõige enda keha ja hinge eest, hoia koduse õhkkonna rõõmsa ja vabana ning ära unusta tuletada ikka ja jälle oma mehele meelde, kui väga sa teda armastad ja hindad!
Autor: Natalja Tšerepanova

Monday, November 12, 2012

Kas tõesti mahetoidul ja tavatoidul pole vahet?

Nii väidab äsja Stanfordi ülikooli tehtud uuring, mille on rahastanud rahvusvahelised hiidkorporatsioonid. Uuring ei võrdle antibiootikumide, herbitsiidide ja pestitsiidide jääkide või kasvuhormoonide sisaldust tava- ja mahetoidus. Ometi on just selles põhierinevus.

Hariduselt sotsioloogina ja poliitika supipaja juures olnuna soovitan: uuri mingi uuringu tulemusi arvestades alati järgi, kes on uuringu rahastanud. Kes tellib muusika, soovib sellega ka mingit sõnumit edastada. Alati saab leida meetodi, mis tõestab seda, mida rahastajal on vaja.

Stanfordi Ülikool on äsja palju kõmu tekitanud mahe- ja tavatoitu võrdleva uuringu avaldanud, kust selgub, et enamasti mahetoit ei sisalda rohkem vitamiine ja mineraalaineid kui tavatoit. Niisiis ninanips nendele, kes on heas usus enda ja oma pere tervise pärast oluliselt kallimat mahekraami ostnud. Kui selle uuringu tagamaid veidi uurida, siis selgub, et selle on rahastanud rahvusvahelised hiidkorporatsioonid nagu Cargill, British Petroleum (BP) ja Goldman Sachs, kelle huvides on toota odavate kemikaalidega kasvatatud toitu võimalikult suures koguses ning võimalikult odavalt.
Ökotoidu turuosa kasv sööb ekstensiivpõllumajanduse tootjatelt aga nende turuosa ja investeering pole enam nii tasuv. Lisaks sellele ei saa keemiatööstused enam oma keemilisi väetisi ega taime- ja putukamürke müüa soovitud mahtudes, sest rahvas nõuab puhast kraami. Paljude tarbijate lapsed ja pereliikmed on allergilised ja inimeste teadlikkus on tõusnud toiduga saadud kemikaalide jääkide ja tervisehädade seostest.
Lisaks kahtlusele uuringu tellijate mõjust uuringu tulemustele on ka uuringu meetodis suur puudujääk. Nimelt Stanfordi uuring ei võrdle antibiootikumide, herbitsiidide ja pestitsiidide jääkide või kasvuhormoonide sisaldust tava- ja mahetoidus. Ometi on just selles põhierinevus kui me räägime terviseriskidest nagu vähk, allergiad või südame ja veresoonkonna haigused. Järjest teadlikumad on tarbijad ka keskkonna riskidest, mida väetiste ja taimekaitsevahendite suured kogused loodusele, eriti veekogudele teevad.
Jah, tavaviljeluse toote kilogrammi hind on odavam, aga kui me oma tervise ja keskkonna saaste rahasse arvutada saaks, siis poleks see üldse odav. Kuni uuringud annavad vastukäivaid tulemusi, võiks toitu ostes eelistada väikest ja kohalikku, sest nii on ökoloogiline jalajälg kindlalt kõige väiksem ja kaup lähemalt tulnuna kõige värskem. Lisaks jääb raha Eesti talunikule, kelle põlde ja karjamaid koos lammaste ja lehmadega meile edaspidigi meeldib imetleda. Maainimene, kes talu peab, elab ju oma saaduste müügist. Kui kõik eelistaks globaalsete turgude odavaimat söögikraami, siis meil talusid ei oleks.
Muidugi näiteks oliivõli või päiksekuivatatud tomateid meie parasvöötme kliimas kasvatada pole võimalik. Neid ostetagu pealegi suurpoodidest aga kuidas sa endale seletad näiliselt odava Hiina küüslaugu või Argentiina pooltoorelt korjatud ja gaasikeskonnas üle 3000 km transpordidtud õunte ostmist kui kohalikku värsket õuna ja muud aiakraami on praegu igal pool saada?
Mahe või mitte on maitseküsimus, aga kust see, mida me sööme, pärit on ja kes seda kasvatab, võiks küll igaüks kaupa ostes mõelda. Meie ostuvalikutest ju loeb, milline on tuleviku põllumajandus.
Miks kohalik ja väiketalu toode tundub kallis? Tavatoit on praegu lihtsalt odav ja millegi arvelt ning selle kasvatamist toetatakse EL maades riiklikult nii suures mahus. Jah, kaudselt maksame me kinni GMO loomasööda ja odavad keemilised väetised, millega meie toitu ja loodust kostitatakse. Kui aga tarbijal oleks valida, kas toetada keemiavaba tootmist, siis huvitav, milline oleks enamuse valik ja kuidas see kogu maailma ökosüsteemi muudaks? Jah, vitamiine saaksime me mahetootest samapalju, seda on meile nüüd tõestatud.
Autor: Kristina Täht

Friday, November 9, 2012

10 viisi, kuidas end õnnelikuna tunda‏

Kas tead, et mõnikord piisab väga vähesest, et end õnnelikuna tunda. Loe, kuidas muuta oma enesetunne hetkega paremaks!
1. Lepi asjadega, mida sa nagunii muuta ei saa. Või kui saad, siis tee seda kohe!
2. Eemaldu inimestest, kes üritavad sind tagasi hoida või piirata. Kui sa mõtlesid praegu neile, siis tead, kes nad on.
3. Pane mängima oma lemmiklaul - laula ja tantsi südamest sellele kaasa.
4. Mine jooksma. Vali pikem marsruut ning jookse seni, kuni tunned end hästi. Või vähemalt nii kaua, kuni tunned end piisavalt väsinuna selleks, et mured vähem tähtsad tunduksid.
5. Helista kellelegi, keda sa väga armastad. Kalli inimese hääle kuulamine muudab su päeva koheselt paremaks.
6. Naerata tänaval võõrale. See paneb teid mõlemaid naeratama.
7. Tee kellelegi kompliment!
8. Kirjuta üles kõik, mis sulle enda juures ei meeldi. Kleebi see seinale, vaata seda, võta maha ning põleta ära!
9. Vaata oma lemmikfilmi!
10. Mõista, et sina ise oled enda suurim kriitik. Inimesed ei näe sinu vigu nii, nagu sina ise neid näed. Mõista, et need ei ole vead ega puudused - see oled Sina!
 
Triin Tisler

Tuesday, November 6, 2012

Milline näeb välja rännak iseenda sisse? Intervjuu holistilise terapeudi Kristiina Garancisiga.‏

Rännak ehk holistilise teraapia sõnastikku kasutades regressioon on teekond iseenda sisse. Rännakut aitab läbi viia terapeut ning selle abil leiavad tuhanded inimesed vastuseid oma küsimustele: miks mu suhtemuster kordub? Miks ma olen armukade? Miks ma kardan midagi? Miks mind vaevab see haigus? Miks mu karjäär ei õnnestu? Rännak annab võimaluse uurida kõikvõimalikke probleeme, nii seda, kuidas mõjutab sinu tänast elu valus lapsepõlvekogemus, kui ka erinevaid kehalisi sümptomeid, pingelisi suhteid või hoopis piiluda tulevikku ja leida endale töö, mis sind inspireerib. Buduaar palus rännakust rääkida tunnustatud holistilisel terapeudil Kristiina Garancisil, kes on aidanud paljudel inimestel rännata.
 
Milline näeb välja üks rännak?
Holistiline teraapia austab inimese terviklikkust ja regressiooni käigus keskendutakse nii mõtetele, tunnetele kui ka füüsilisele kehale, aga väga olulisel kohal on ka inimese hing ja vaim. Ehk siis rännakul tervendatakse tundeid, keha ning leitakse läbielatud sündmuste seos isikliku arenguga, nn hinge õppetundidega. 
Põhilise osa ajast lebab klient diivanil suletud silmadega ja teeb terapeudi juhtimisel rännaku siseilma. Järk-järgult mõnusalt lõõgastudes jõuab klient une-eelsesse meditatiivsesse seisundisse. Regressioon toimub muutunud teadvuse seisundis ehk siis kliendi ajus domineerivad sügava lõdvestuse tulemusena alfa-lained ja nii tajub ta iseennast, oma keha ja sisemaailma rahu seisundis hoopis teistmoodi. Sel viisil on alateadvusele vabam juurdepääs ja lihtsam on oma harjumuspäraseid “programme“ avastada, mõista ja muuta. 
Klient võib muutunud teadvuse seisundis elada läbi sündmusi, mida ta mäletab. Aga pinnale võivad kerkida ka sündmused, mis on nii palju valu tekitanud, et ta on need peitnud sügavale alateadvusse ja täiesti unustanud. 
Baaspõhimõte on see, et probleem ja sellega seotud kehalised sümptomid kaovad, kui inimene läheb tagasi selle momendi või olukorra juurde, kus probleem tekkis.
Kõige lihtsam oleks öelda, et rännaku tulemusel toimub suurpuhastus, kus klient saab teadlikult vanal tundel, mälestusel, uskumusel minna lasta. Sellega seoses vabaneb hulk energiat, mida oleme seni kasutanud alateadlikult ebamugavustunde hoidmiseks, mingi iseenda osa varjamiseks ning mille saab suunata ellu ja tegutsemisse. 
 
Kui teadlik on inimene pärast rännakut sellest, mida ta rännaku ajal räägib või kogeb?
Rännaku ajal pole inimene hüpnoosis, vaid teadlik oma kehast ja ümbrusest. Ta on rohkemgi “kohal“ ja iseendaga kontaktis kui kiires tavaelus. 
 
Kuidas toimub inimeses oodatud muutus?
Teraapia tulemus võib reaalses elus avalduda väga kiiresti. Töötades läbi neid tundeteemasid, mis on seotud probleemidega elus, muudame oma sisereaalsust, lahustades minevikus läbielatud pingeid, valu, viha, süütunnet, häbi jne. Kui oleme need vabastanud ehk mineviku kogemuse teadvustanud ja mõtestanud, teiseneb ka igapäevaelu. Sind ärritanud suhe ei tekita enam tugevaid tundeid, ärevus kaob, pinge haihtub. Muutused sisemaailmas toovad kaasa muutused välismaailmas ning tehtud ümberkorraldused kanduvad ka tavaellu – uskumustesse, hoiakutesse, suhetesse, käitumisse, kehasse.
 
Tihti hakkavad inimesed rännaku lõpus nutma. Miks see nii on?
Vahest on see tundeliigutus. See taju, kui on midagi valusat vabanenud ja oled lahti saanud nn raskest koormast.  
Samuti võib see olla seotud südamega, kui oled väga tundlik, lahti ja avatud ja seega ka üliemotsionaalne. Julged taas täie rinnaga hingata ja elu avatult vastu võtta. 
 
Mitu korda tuleb “rännata“ ja kaua üks rännak kestab?
Üks rännak kestab keskeltläbi kolm tundi. Inimesele, kes esimest korda iseendaga tegelemist alustab või siis holistilist meetodit proovib, soovitatakse läbi teha holistiline nelik ehk siis nädala või kahe jooksul neli seanssi. Niiviisi on protsess intensiivsem ja tulemus parem, sest alateadvus on sellise lühikese ajaperioodi jooksul järjestikustel seanssidel avatud. 
 
Kas kõik inimesed oskavad “rännata“? Millest see tuleb, et mõnele mõjub rännak tugevamalt kui teistele?
Minu kliendid on osanud kõik rännata, aga regressioon on ka oskusliku ehk juba kogemustega inimese puhul iga kord erinev. Kuna töö toimub tunde mõtte, keha ja hinge tasandil, ei pruugi tundetasandi muutused kohe teadvustatud saada ja tundub, et rännaku mõju pole tugev. Mõni aeg hiljem, kui energiatasandi muudatus teadvusesse jõuab, on tulemus tajutavam. Teraapia ajal alguse saavad muutused jätkuvad ka hiljem. Võimalik, et inimene hakkab paremini aru saama oma tõelistest vajadustest ja nägema selgemini oma elu mõtet. 
 
Inimesed on keerulised ja probleemidel on tavaliselt rohkem kui üks alge. Kuidas sa terapeudina aru saad, millisest probleemist tuleb alustada?
Kogemused ja intuitsioon. Terapeudi jaoks on oluline täistähelepanu ja protsessis kohalolek. Terapeut teeb rännaku läbi koos kliendiga – ta tunneb tema emotsioone, tajub pingeid ja energeetiliselt nn laetud seisundeid või kogemusi. Need ongi lähteplatvormiks. Samas on see väga loominguline protsess, sest iga klient on täiesti eriline isiksus oma kogemuste, uskumuste ja tõekspidamistega. 
 
Kas rännakuga saab ravida ka näiteks armukadedust või toitumishäireid?
Regressioon võimaldab sõltuvuste tekkemehhanismi lähedalt uurida ja läbielamata tundeid, seisundeid uuesti läbi elada, teadvustada ja tervendada. See, mida klient püüab sõltuvusega matta või leevendada, saab kerkida alateadvusest teadvusesse. 
 
Miks on oluline tegeleda oma energiasüsteemiga?
Iga meie probleem on sõna otseses mõttes blokeering isiklikus energiasüsteemis ning see on seotud nii mõtete kui kehaga, aga ennekõike tunnetega. Blokeeringud, mis sisaldavad selliseid negatiivseid tundeid nagu viha, hirm, häbitunne, süütunne, sõltuvus, argus, perfektsionism, pärsivad tohutul hulgal energiat, mida me võiksid palju otstarbekamalt kasutada. Holistiline teraapia aitab neid energiablokeeringuid läbi töötada. Iga inimene on eriline – maailmas pole teist sinusugust ja vabanedes oma energiablokeeringutest, jõuad lähemale iseendale, oma olemusele ja vajadustele ning hakkad valehäbita väljendama end nii, nagu sa ise soovid. Iseenda väärtustamine ja austamine saab läbivaks seisundiks ja sa jõuad sügavale arusaamisele, et oled ise oma elu looja. 
 
 
Küsitles Marge Rahu
ajakirjale Buduaar Shopping

Saturday, November 3, 2012

Mis on Feng shui ja milleks see hea on?‏

Feng shui tähendab paigutust — keskkonna optimeerimist maa energia ammutamiseks. Tundub veider? Mitte neile tuhandetele inimestele, kes suhtuvad geopaatiasse väga tõsiselt. 
Maa magnetväli tekitab võimsaid nähtamatuid energiavooge, mida inimesed on tunnistanud tuhandeid aastaid. Arvatakse, et iidsed kultuurid paigutasid kultuskivid paikadesse, kus energia oli kõige tugevam ja kasulikum. Hiina kultuur tasakaalustab maa energiat, et saavutada tugevat tervist ja heaolu. Seda tehakse läbi feng shui nimelise õpetuse.

Feng shuid võib teatud määral seostada läänes levinud geopaatilise või magnetteraapiaga. Geopaatilise teraapia eesmärk on leevendada geopaatilist stressi seda vältides. See saavutatakse mööbli paigutuse muutmisega või energia suunamisega kasutades peegleid. Magnetteraapia kasutab magnet- ja elektromagnetjõude teatud haiguste, nagu kaela- ja õlavalude, liigeseprobleemide ja muude hädade raviks.
Feng shui jagab energia kahte kategooriasse: maa peal olevasse (mis liigub nagu tuul) ja maa all olevasse (mis liigub nagu vesi).
Ülalpool maapinda liikuva energia kanaliks on uksed, aknad, korstnad. Väljas suunavad energiat puud, tarad, kõrvalhooned. Maa alt tõmbavad energiat maa peale sellised materjalid nagu tellis, kips, vesi ja puu.
Feng shui eesmärk on luua harmoonia, integreerides inimesed, hooned ja maastiku energiate tasakaalustamisega. Vaid siis kui on saavutatud tasakaal ja harmoonia saab universumi elujõud Ch’I vabalt voolata, tagades hea tervise, õnne ja jõukuse.
Hiina kultuuris suhtutakse sellesse õpetusse väga tõsiselt ja ühtegi vana hoonet ei ehitata ümber ega püstitata uut ilma feng shui eksperdiga konsulteerimata.