BLOGGER TEMPLATES - TWITTER BACKGROUNDS »

Monday, January 28, 2013

Kuidas valmistada korralikku rukkileivatainast?‏

Eeltööd leivataina valmistamiseks peavad üldjuhul algama oluliselt varem kui taina valmistamine ise, kirjutab Leivaliidu kodulehel Leibur tootearendaja ja Eesti Pagarite Seltsi esinaine Katrin Kapten-Leppik.
Esimene ja väga oluline etapp on naturaalselt kääritatud rukkijuuretise valmistamine. Lihtsamalt öeldes on naturaalselt kääritatud rukkijuuretis rukkijahu (tavaliselt kasutatakse selleks rukkikroovjahu) ja vee segu vajalike ning sobivate piim- ja äädikhappe bakteritega. Optimaalselt käärinud juuretist (õiges vahekorras piim- ja äädikhapped) kasutades küpseb leib ühtlasemalt, on aromaatse maitse ja parema poorsusega, elastsem, seda on parem lõigata ja see säilib kauem.

Juuretise valmistamisel on mitu etappi:
1) jahust ja veest segu valmistamine;
2) emajuuretise ehk starteri lisamine. Tavaliselt kasutatakse selleks valmis käärinud
juuretist;
3) juuretise käärimine. See võib võtta aega kuni 10 tundi olenevalt kasutatud tehnoloogiast.

Kõige selle juures on väga oluline, et tingimused, mille juures juuretist valmistatakse, oleksid alati ühesugused. Olulised näitajad, mida peab juuretise valmistamise juures jälgima, on järgmised.
- Konsistents ehk jahu ja vee suhe. Kui juuretis on liiga vedel, toimub käärimine liiga aktiivselt ja sama käärimisaja juures tekib soovitust rohkem happeid (eelkõige äädikhapet), mille tõttu võib valmida liiga hapu leib. Samas võib valmis leib jääda väikese mahuga, mis omakorda väljendub tihedas ja plingis sisus. Kui aga juuretis on liiga paks/tahke, käärib juuretis vastupidi aeglasemalt ja sama käärimisaja juures jääb juuretis „noor” ehk on liiga madala happesusega. Selline leib jääb liiga
madala happesusega ja selle maitse on „tühi” ning toode võib jääda väikese mahuga. Probleeme on võimalik mitmesuguste tehnoloogiliste võtetega lahendada, kuid mõistlikum on püüda hoida stabiilseid tingimusi.
- Temperatuur. Tavaliselt on juuretise valmistamiseks vajalik kindel temperatuurivahemik, mis tagab stabiilse ja õige tulemuse. Kui temperatuur on vajalikust kõrgem, siis tõuseb happesus liiga kiiresti. Võivad tekkida samalaadsed probleemid mis juuretise konsistentsi puhul ning lisaks võib valmistatava taina temperatuur tõusta omakorda soovitust kõrgemaks.
- Käärimisaeg. Liiga lühikese käärimisaja korral tekib juuretisesse vähem happeid. Liiga pikk käärimisaeg halvendab aga juuretise kvaliteeti, kuna happeid tekib liiga
palju.
Rukkileiva maitse oleneb väga suurel määral piim- ja äädikhappe vahekorrast leivas. Liigne äädikhape annab leivale terava, hapu maitse; vähene äädikhappe sisaldus muudab leiva maitse „tühjaks” ning viib tasakaalust välja leiva lõhna- ja maitsebuketi. Teine oluline etapp on keedu valmistamine. Keedu lisamine tainasse parandab leiva kvaliteeti, taina füüsikalisi omadusi, suurendab taina suhkrusisaldust, tooted värvuvad intensiivsemalt ja on maitsvamad, toote sisu on ühtlasema poorsusega ning leiva tahkumine/vananemine aeglasem. Kõikide leivasortide valmistamiseks ei pea kasutama ilmtingimata keetu, kuid lisanduvad positiivsed omadused kallutavad tootjaid siiski otsustama keedu kasuks.
Keedu valmistamiseks lisatakse kuuma vett osale retseptis olevale jahule ja segatakse läbi, kuni tekib ühtlane mass. Samal ajal algab juba suhkrustumise protsess, mille tulemusena laguneb jahus olev tärklis suhkruteks. Mõne aja pärast lisatakse vastavalt toote retseptile rukkilinnasejahu (valget või punast) või lihtsalt rukkijahu kuni 5% jahust. Lisatud linnased parandavad toote mahtu, kooriku värvust, leiva maitset ja aroomi. Keetude valmistamisel peab jälgima, et nende konsistents oleks ühtlane, ning keet tuleb jahutada vajaliku temperatuurini. Kui mõlemad etapid on lõpetatud, saab alustada taina tegemist.
Taina valmistamisel on põhimõtteliselt kaks eri valmistusviisi:
1. keedu kääritamine naturaalse juuretisega. Saadud segu peab käärima paar tundi,
seejärel lisatakse jahu ja muud koostisosad ning segatakse tainas;
2. keedu ja juuretise samaaegne lisamine koos teiste koostisosadega ning taina segamine.
Kõik etapid võtavad palju aega ning ka taina segamisega ei saa kiirustada. Rukkitaina segamine erineb oluliselt nisutaina segamisest. Leivataina segamine võtab kaks-kolm korda rohkem aega, sest see ei kulge nii intensiivselt.

Leivatainaste segamisel leiva tüübi järgi ei ole suuri erinevusi, kuid mõned siiski on.

Friday, January 25, 2013

Idudes peitub elujõud ja tervis‏

Idud sisaldavad rikkalikult kiudaineid ja vitamiine. Idude kasvatamine ja söömine ei ole enam ammu ainuüksi taimetoitlaste harjumus.
Idu kasvamine seemnest on taime aktiivse elu algus. Sellepärast sisaldavadki idandid suures kontsentratsioonis väärtuslike ensüüme, proteiine, mineraalaineid, mikroelemente ning looduslikke vitamiine.
Idandamise käigus tõuseb seemne vitamiinide sisaldus ja vallanduvad mitmed biokeemilised protsessid, mis tõstavad idandite toiteväärtust kordades. Idandatud seemned on tõsisteks konkurentideks apteekides müüdavatele toidulisanditele.

Idanditele omistatakse tervendavat mõju nina-, kurgu-, kopsu- ja nahahaiguste puhul. Abi saab ka nakkushaiguste korral. Pidev idude söömine ennetab külmetushaigusi ja parandab juuste ning peanaha tervist.
Idanditest on abi ka kaalujälgijatele, kuna selle tervisliku toidulisandi kalorsus on madal. Näiteks mungoa idud annavad 100 grammi kohta 30 kalorit, sojaoad aga 90 kalorit.
Kuigi idanditel on sõltuvalt taime sordist erinev valmimisaeg, peetakse parimaks kolme päeva vanuseid idusid. Pärast seda hakkab taim jõudsalt kõrgusesse kasvama ja ise toitaineid aktiivselt tarbima.
Tänapäevane seemnevalik on mitmekesine ning sobiva sordi leiab nii maheda, vürtsika kui ka mõrkja maitse eelistaja. Poelettidelt võib leida läätse-, rõika-, sinepi-, tatra-, nisu-, mungoa-, brokkoli-, punase kapsa, kressi-, basiilika-, lutserni- ja seesamiseemneid. Müügil on ka mitmeid seemnesegusid. Idandamiseks vajalikke seemneid leiab nii suuremate kaubanduskeskuste tervisekaupade letist kui ka loodustoodete poodidest.
Seemneid sobib idandada taldrikul, purgis, kandikul või spetsiaalses idandamisnõus. Oluline on, et idud oleksid kogu aeg niisked.
Keskküttega ruumides võib idandamisnõu katta niiske paberrätiku või marlitükiga. Soovitatav on panna nõu aknalauale valguse kätte. Enne idandamist tuleb seemneid hoolikalt loputada ning soovitatavalt 12 tundi toasoojas vees leotada. Seemneid ei tasu idanema panna liiga paksu kihina, sest nad kasvavad ja paisuvad oluliselt.
Kasvavaid idusid soovitatakse päevas kaks korda loputada ning pärast loputamist üleliigne vesi eemaldada.
Eriti hästi sobivad idud pajaroogadesse, suppidesse ning salatitesse. Enne söömist idusid keetma ei pea. Suppidesse ja pajaroogadesse lisatakse idud viimasena, et vitamiinid kuumutamisega ei hävineks.
Allikas: bioneer.ee

Tuesday, January 22, 2013

Vaata, milline kivi toob õnne sinu tähtkujule‏

Teie päikesemärgi õnnekivi on kalliskivi, mis sümboliseerib sodiaagimärgi energiat. Kuna sodiaagimärgid algavad kuu keskel, võib päikesemärgi õnnekivi erineda sünnikuu õnnekivist. Näiteks mais sündinud Kaksikud on harjunud sellega, et nende õnnekivi on smaragd, aga Kaksikute õnnekivi on päikesemärgi järgi ahhaat.
Vääriskivid kiirgavad energiat, millel on omadus võimendada neid kandvatele inimestele omased võimaed, tundeid ja energiat. Paljud astroloogid usuvad, et teatud kalliskivide energia peegeldab konkreetse sodiaagimärgi omadusi.

Järgnevaid kalliskive seostatakse traditsiooniliselt konkreetse päikesemärgiga. Kuna astroloogid on erinevate kalliskivide osas eri meelt, tuleks neisse soovitustesse suhtuda paraja annuse skeptitsismi ja loomingulisusega.
Oma päikesemärgi õnnekivi tundmine annab teile võimaluse kanda seda kivi, kui te tahate olla rohkem omas elemendis või kui tahate tuua teadlikult välja oma isiksuse konkreetsed küljed. Kui päikesemärgi õnnekivi tundub olevat vale, lugege läbi muude kivide kirjeldused ning valige välja kivi, mis teile kõige paremini sobib.
Mõnikord tunduvad teile sobivat erinevad kivid. See tuleneb sellest, et astroloogiline “koostis” annab edasi mõjutusi, mis tulenevad Päikese, Kuu ja planeetide asendist teie sünni ajal. Näiteks kui olete romantilisel lainel, võib teid instinktiivselt tõmmata kalliskivide poole, mis peegeldavad Veenuse, kui armastuse märki. Astroloogilise sünnikaardi hankimine võimaldab teil valida välja kalliskivi, et peegeldada oma isiksust — kasvõi üheks ainsaks päevaks!
Jäär (23. märts — 20. aprill)
 Traditsiooniline kivi: TEEMANT
Jäära sodiaagimärki seostatakse roomlaste sõjajumala Marsiga. Teemant annab kandjale julgust, füüsilist tugevust ja võimu. Vana-Rooma sõdurid kandsid briljantsõrmuseid, et kindlustada võiduvaimu ja saavutada lahingus võitu.
Sarnaselt on teemante kasutatud vaenutunde leevendamiseks sugudevahelises sõjas. Vanadest aegadest peale on teemanti kinkimine summutanud nii mõnegi armukese raevu kõige meeldivamal moel.
Teine teemanti kasulik omadus on suurendada seksuaalset külgetõmmet ja soodustada viljakust.
Vaprus, füüsiline tugevus, seksuaalsus ja viljakus on Jääraga seostuvad omadused. Selle märgi all sündinud inimesi tuntakse selle poolest, et nad on valmis käima sissetallamata radu ning võtma vastu mistahes üleskutseid. Jäära valitsev planeet Marss kingib Jääradele seksuaalse jõu, mis väljendub tavaliselt energilises lähenemises elule. Teemant, mida tulega, toob välja Jäära isiku tugevaimad küljed.
Sõnn (21. aprill — 22. mai)
 Traditsiooniline kivi: SMARAGD
Luksuslik roheline smaragd peegeldab selle kivi seost Maaga kogu selle külluses. Nii Sõnni kui smaragdi valitseb planeet Veenus ning neil on mütoloogiline seos armastuse jumalanna Venusega.
Samas on paljud astroloogid seisukohal, et Sõnni üle valitseb võrdselt ka planeet Maa. Smaragdil on võime tõmmata ligi maist küllust armastuse, raha ja materiaalsete väärtuste näol. Smaragdi kandmine kergendab hingamist, parandab silmanägemist, selgitab mõtteid ning parandab suhtlemisoskust. Kui taotlete laenu, küsite palgatõusu või otsite partnerit, kandke smaragdi.
Sensuaalne Sõnn oskab hinnata Maa maiseid hüvesid. Kuna Sõnn valitseb armastust ja raha, hindavad selle tähtkuju all sündinud inimesed jõukust. Paljud Sõnnid on teiste inimeste rahaasjade korraldamisel väga kasinad (peaaegu et ihnsad), oma rahade kulutamisel on nad aga helded, eriti kui raha kulutamine võimaldab neil nautida materiaalseid hüvesid koos armastatud inimestega.
Kaksikud (23. mai — 21. juuni)
 Traditsiooniline kivi: AHHAAT
Mitmepalgelise isiksuse poolest tuntud Kaksikud vajavad vaheldust, et tõrjuda üksluisust ja muuta elu huvitavamaks. Selles osas Kaksikute õnnekivi ahhaat pettumust ei valmista. Kuna ahhaati on väga erinevat värvi ja erinevate energeetiliste omadustega, sobib see kivi Kaksikute loomusega.
Punane ahhaat kiirgab kaitsvat energiat, soodustades tugevust, viljakust ja armastusväärsust. Kivi sõbralikkust ja healoomulisust soodustavad omadused toovad välja Kaksikute sarmi, huumori ja heatujulisuse. Vöödiline, must, punane ja pruun ahhaat kannavad tuleenergiat, mis sisendab selle kandjasse kindlustunnet.
Must, valge ja roheline ahhaat kannavad maaenergiat, mis kaitseb kandja tervist. Rohelise ahhaadi kandja silmanägemine muutub iseäranis tugevaks ja toob sära Kaksiku silmadesse. Samblaroheline ahhaat toob lisaks heale tervisele selle kandjale ka aardeid lokkavate aedade, materiaalse jõukuse ja lõbusate sõprade näol.
Suhtlemisald Kaksikul on tavaliselt väga tundlikud pinge suhtes. Sinine pitsiline ahhaat aitab Kaksikul leevendada igapäevaelu pingeid ja säilitada rahu kodus ning suhtlemisel teistega.
Vähk (22. juuni — 22. juuli)
 Traditsiooniline kivi: PÄRL
Ei ole juhus, et Vähi õnnekivi- pärl- sarnaneb Vähki valitseva planeedi Kuuga. Vähk on veemärk ja pärlil on lähedane suhe mere ning paljude emajumalanna erinevate ümbersündide — Isise, Diana, Neptuni ning Aphroditega.
Pärlid kiirgavad kaitsvat emalikku energiat. Nad soodustavad armastust ja abieluõnne, mistõttu pruudiehted koosnevad tavaliselt pärlitest — ümber randme, kaela, kõrvarõngastes, diadeemil või kleidi peal.
Vee-elu nautijatena mõistavad Vähid, miks lõunamere rahvad kannavad pärleid kaitseks hai rünnakute vastu. Pärlid soodustavad ka kodust heaolu, kaitsevad perekonna tervist, soodustavad viljakust ja pikka.
Pärlite erinevad värvid peegeldavad Vähi tujukust, mis omakorda tuleneb erinevatest kuufaasidest. Musta või sinist pärli kantakse hea õnne sümbolina. Kollased pärlid toovad materiaalset heaolu, punased pärlid soodustavad intellektuaalseid võimeid ning roosad pärlid elumugavusi.
Lõvi (23. juuli — 23. august)
 Traditsiooniline kivi: RUBIIN
Leekiv rubiin on ideaalne õnnekivi tulihingelisele tähelepanu ihkavale Lõvile. Selle kivi puhas punane värv peegeldab Lõvi lojaalse ja armastava südame soojust ning puhtust. Kehaosadest seostatakse Lõviga just südant ning mitte ühtegi teist kalliskivi ei sobitata nii tihti südamekujulistesse ehetesse kui rubiini.
Rubiini energia vastab kõige paremini uhke Lõvi parimatele omadustele. Ükski loom ei kaitse oma pesakonda nii kui lojaalne Lõvi. Rubiin tagab selle kandjale füüsilise tugevuse ning hingelisejõu.
Rubiinid soodustavad isiklikku ja kodust heaolu, kaitsevad ohu, hirmu ja negatiivsete mõtete eest. Nad kaitsevad ka keha haiguste eest ning soodustavad jõukust, võimu ja rõõmu.
Neitsi (24. august — 23. september)
 Traditsiooniline kivi: SARDOONÜKS
Neitsi traditsiooniline õnnekivi sardoonüks soodustab väljenduslikkust, tugevaid abielusuhteid ja positiivset mõtteviisi. Kuna sardoonüks on tulekivi — mida valitseb planeet Marss ja mida seostatakse samanimelise sõjajumalaga — on tema seostamine Neitsiga konfliktne. On ju Neitsi ise maamärk, mida valitseb planeet Merkuur ja mida seostatakse suhtlusjumala Mercuriusega. Seose leidmine selle märgi ja sardoonüksi vahel nõuab väga loomingulist lähenemist, mis mõnele Neitsi märgi all sündinule ei sobi.
Sobivamaks kiviks Neitsile paistab olevat tõeline maakivi ahhaat. Musta, valget ja rohelist ahhaati seostatakse Neitsit valitseva planeedi Merkuuriga. Aga nad kannavad ka maa energiat, mis kaitseb kandja tervist. Tervise kaitsmine on selgelt Neitsi funktsioon. Roheline ahhaat kiirgab energiat, mis tugevdab silmi. Hea silmanägemine rahuldab Neitsi vajadust näha kõike Maal toimuvat selge pilguga. Samblarohelise ahhaadi energia soodustab aiapidamist, mis viitab Neitsi seosele Rooma viljakusjumalanna Ceresega.
Kaalud (24. september — 23. oktoober)
 Traditsiooniline kivi: SAFIIR
Safiiri rahustav energia vastab Kaalude võimele hoida rahu, armastust ja harmooniat. Safiiri kandja mõistab hästi teiste inimeste tundeid, muresid ja vajadusi ning see võimaldab Kaaludel leida kompromissi ja olla konfliktide juures vahendajaks. Kaaludele ei meeldi disharmoonia.
Safiir soodustab sümpaatiat ja truudust partnerite vahel. Tema jahe sinine energia leevendab viha ning pingeid tülide ajal.
Kaalusid, õigluse sümbolit, seostatakse tõeste otsusega kohtuasjades ja vaidlustes. Safiiri energia harmoniseerub selle eesmärgiga. Kohtuasjade või vaidlustega seotud inimesed võiksid kanda safiiri. See kivi aitab oponentidest paremini aru saada. Safiirist võib olla suurt strateegilist kasu, eeldusel et selle kandja pürib mõlema poole suhtes õiglase lahenduseni.
Skorpion (24. oktoober — 23. november)
 Traditsiooniline kivi: OPAAL
Mitmevärvilise opaali energia läheb hästi kokku Skorpioni mõistatuslikkusega. Skorpioni valitsevat planeeti Pluutot seostatakse roomlaste allilma valitsejaga. Igaüks, kes on uurinud opaali näiliselt varjatud, kuid muutlikku pinda, võib enesele ette kujutada Skorpioni lummavat loomust. Opaal peegeldab Skorpioni müstilisi võimeid.
Liialt lihtsustatud arusaamine Skorpionist viitab selle märgi seostele surmaga, aga tegelikult valitseb Skorpion kogu eluprotsessi ning teda iseloomustab paremini võime midagi uuesti luua. Ka opaalil on noorendav ja kaunistav jõud.
Opaal toob välja selle kandja sisemise ilu ning stimuleerib füüsilist ja intuitiivset arusaamist. Skorpioni energia avab talle juurdepääsu varjatud potentsiaalidele ja peidetud aaretele, opaal aitab tal leida varjatud jõukuse allikaid ja ammutada sisemist jõudu.
Ambur (24. november — 21. detsember)
 Traditsiooniline kivi: TOPAAS
Amburid on tuntud peaaegu üleloomuliku võime poolest tõmmata ligi jõukust ja head õnne, nii nagu Jupiteri märgi all sündinuile kohane. Ka topaasi energia on suunatud jõukuse suurendamisele ja kandja tuju tõstmisele.
Amburi mõtleb positiivselt, topaas hoiab temast eemale negatiivsed mõtted.
Tarot´ kaartide järgi on Amburil võime seista vastu artriidile, reumale ja immuunsussüsteemi häiretele. On teada, et positiivne mõtlemine suurendab vastupanu haigustele. Kandke topaasi, et seda võimet tugevdada.
Kaljukits (22. detsember — 20. jaanuar)
 Traditsiooniline kivi: AMETÜST
Ametüst on kalliskivi, mida seostatakse traditsiooniliselt Kaljukitsega. Selle ilusa, ravivõimet ning elujõudu andva kiviga alt minna on võimatu, kuigi selle seostamine Kaljukitsega eeldab mõningat paindlikku mõtlemist.
Ametüsti valitsevad planeetidest optimistlik Jupiter ja müstiline Neptuun. Jupiter soodustab isiksuse arengut, silmapiiri laiendamist ja rõõmsat meelt. Neptuun soodustab müstilisust, vaimsust, luulemeelt. Üksi neist omadustest ei sobi kokku praktilise materialistliku Kaljukitsega.
Ametüstil on mütoloogiline seos antiiksete veinijumala Dionysusega. Siin peitubki seos tavaliselt materialistliku Kaljukitse ning piduhimulise Jupiteri ning vaimse pageja Neptuni vahel. Paljudes vanades kultuurides oli veinijumal kitse kehaga “saatüür”.
Kaljukitses peitub varjatud lõbujanuline pool, mis ilmneb hooaegade vaheldumise ja elutsüklite muutumise ajal. Ametüstil on võime leevendada pohmelli ja alkoholismi ja see peegeldub Kaljukitse loomuse kaines küljes. Kaljukitse mõistmiseks tuleb mõista tema vajadust mõõdukuse järele — ta tahab isegi mõõdukuses olla mõõdukas, mistõttu otsib aegajalt väljapääsu ekstaasis.
Veevalaja (21. jaanuar — 18. veebruar)
 Traditsiooniline kivi: AKVAMARIIN
Tugev seos merega teeb ametüstist sobiva kivi Veevalajale. Veevalajat tuntakse nägemusliku märgina ning ka akvamariinil on võime tugevdada nägemuslikkust. Paljudele veevajajatele on tuttav olukord, kus nende tõeliselt geniaalne idee peab ootama aastaid ja isegi aastakümneid, enne kui see pälvib üldist arusaamist ja hindamist.
Veevalajatel on kalduvus süüvida ennastunustavalt oma projektidesse, mis on teeninud neile “hullu teadlase” ka “hajameelse professori” maine. Akvamariini kaitsejõud kaitseb Veevalajat ohtude eest, kui ta mõttesse vajununa ringi uitab.
Veevalaja on suurepärane keeruliste intellektuaalsete probleemide lahendaja. Akvamariin leevendab Veevalaja pidevat vaimset pinget ja tugevdab tervist.
Kalad (19. veebruar — 22. märts)
 Traditsiooniline kivi: KUUKIVI
Kalade ja kuukivi vaheline suhe peegeldab lähedast seost Kuu ja mere vahel. Kalade valitsev planeet on Neptuun, mida seostatakse roomlaste merejumalaga. Kuukivi vallandab vee jõu ja peegeldab Kuu tsüklilisi mõjusid. Paljud Kalad tunnevad loomulikku tõmmet mere poole ja see kivi kaitseb neid merereisidel.
Täpselt nagu Kuu reguleerib tõusu ja mõõna, mõjutab kuukivi ka selle kandjat. Kuukivi kandmine võib edendada armuelu. Ta võib tuua Kala ellu uue partneri või parandada suhteid senise partneriga. Just selle võimega seostub Kalade oskus äratada armastust ning leevendada tekkinud pingeid.
Kalade kindlate piirjoonteta natuur leib toetust kuukivist, mis aitab neil kuju muuta! Kui tahate kaalus juurde või maha võtta, aitab kuukivi teil kasutada Kuu jõudu eesmärgi saavutamiseks.


Allikas: Internett