BLOGGER TEMPLATES - TWITTER BACKGROUNDS »

Wednesday, July 29, 2015

Õnn kui teadus: õnneõpetused läbi aegade‏

Õnne, kui ihaldusväärse seisundi üle, on mõtisklenud iidsete ajastute filosoofid ning õnne olemust on uurinud kaasaja teadlased. Kas õnn on tasakaal ja harmoonia? Kas õnn on lühikesed valgustumise hetked? Või on õnn evolutsiooni trikk inimese kehakeemiaga, et tagada liigi säilimine?
Isegi kui me ei oska päris täpselt sõnastada, mis on õnn, tunneb igaüks ära selle puudumise. Kas õnn on oskus ja kindel otsus olla rahul sellega, mis on? Öeldakse, et ei ole olemas teed õnne juurde, vaid õnn ise ongi teekond. Huvitav, kas õnn ei olegi seisund, mille poole püüelda ja mida saavutada, vaid oskus reaalsust õnnelikuna tajuda? Kas õnn on teadmistes ja tegemistes või pigem olemises? Ja kas õnn on käsitletav, kontrollitav, ennustatav või ei kehti õnne puhul ükski loogika reegel ega füüsika seadus?
Õnneõpetused läbi aegade
Õnne, kui ihaldusväärse seisundi üle, on mõtisklenud iidsete ajastute filosoofid ning õnne olemust on uurinud kaasaja teadlased. Lugematul hulgal on välja töötatud õnne mõõdikuid ja koostatud õnne valemeid, sõnastatud teooriaid ja pärandatud õnneõpetusi. Inimeste jaoks tähistab sõnapaar "õnnelik elu" väga erinevaid asju.
Temperamentse tegutseja jaoks tekitab õnnetunnet pidevalt muutuv elu. Seevastu tagasihoidliku mõtiskleja jaoks on õnne eelduseks rahulik kulgemine. Õnneliku elu määratlus võib muutuda silmapilkselt, kui tervis kaob käest või juhtub ootamatu õnnetus.
Heidame pilgu ajalukku ja vaatame, mida õpetlased on õnnest arvanud. Antiikfilosoofide jaoks oli inimese maine heaolu arutluste keskseks teemaks. Hea ja õnneliku elu alustaladeks peeti teadlikkust ja oskust mõtiskleda. Oluline oli inimese eesmärgile pühendumine ja püüdlus õnne poole läbi mõtestatud tegevuse.
Filosoofid mõistsid, et inimeste jaoks tähendab õnn erinevaid asju, kuid eesmärk on kõigil pälvida ülim hüve ehk eudaimonia (tõlkes: õnn). Aristotelese idee kohaselt on õnn õige tegevuse tagajärg, mitte juhus. Inimene on õnnelik, kui ta järgib oma ergonit ehk tema jaoks parimat enese teostamise viisi, mille kaudu avaldub tema loomus. Nagu linnu jaoks on kõige loomulikum tegevus lendamine ja kala jaoks ujumine, nii on igal inimesel loomuomane talent, mille avastamine ja rakendamine tagab talle õnneliku elu.
Õnneõpetusi on põimitud usundite pühakirjadesse ja rahvapärimustesse. Kristlase jaoks on oluline elada Jumala Sõna reeglite järgi ja puhta südametunnistusega, et teenida ära igavene elu. Katoliku katekismus nimetab seitset voorust – tarkus, mõõdukus, meelekindlus, õiglus, usk, lootus, armastus – mis viivad õitsengu ja hea eluni. Budist on teel valgustumise poole – see on püsiv teadlikkuse ja õnneseisund ehk nirvaana. Moslemite pühakiri Koraan väärtustab jumalakartlikku eluviisi ning annab õpetusi keha ja vaimu eest hoolitsemiseks nii praeguses elus, kui ka surmajärgses igaveses õndsas elus.
Iidsed Aasia filosoofid, kelle õpetustest on välja kasvanud konfutsianism, taoism, budism ja hinduism, väärtustasid kõrget moraali, voorusi, kaastunnet ja mõtisklusi, mis sillutavad tee püsivalt õnneliku elu juurde. Põlisrahvaste usundites, kus on olulisel kohal suhtlemine loodusvaimude ja lahkunud eelkäijate hingedega, kasutatakse hea õnne meelitamiseks ja ligihoidmiseks rituaale, amulette ja loitse. Võib arvata, et ka uskmatul ateistil on õnnelikust maisest elust oma nägemus. Ühisnimetaja: õnneliku elu loomisega tegelevad kõik inimesed. Teekond ja vahendid on meil erinevad, kuid eesmärk on sama.
Mis oli õnn meie esivanemate jaoks? Põgusa ülevaate saame uurides eesti rahvatarkusi. Vanasõnad manitsevad tegutsema järelemõeldult ja olema hoolas : "Tark ei torma", "Üheksa korda mõõda, ükskord lõika", "Hooletus ees, õnnetus taga".
Rahvatarkustes rõhutatakse inimese isiklikku vastutust oma eluõnne eest: "Igaüks on oma õnne sepp", "Ega õnn sind ei otsi, kui sa ise õnne ei otsi." Manitsetakse olema valvas, et mitte oma õnne maha magada ja selle nimel tööd teha: "Magavale kassile hiir suhu ei jookse." Vanarahvas märkas elu vahelduvat kulgu: "Õnn ja õnnetus käivad käsikäes", ning õnne suhtelisust, mis sõltub vaatleja mätta kõrgusest ja asukohast: "Ühe õnnetus, teise õnn".
Õnne sümbolid
Vana-Kreekas kujutati õnneliku hetke kehastusena peajumal Zeusi noorimat poega Kairost. Eesti disainer Leonardo Meigas kirjeldab jumalust nii: "See on lugu antiikjumal Kairosest, kes  tiivulise olendina liigub kiirustades inimestele vastu, tuues endaga kaasa mingi uue õnneliku juhuse, uue võimaluse. Teda on võimalik tabada, kahmates tal kinni habemest või juustest, mis kasvavad üksnes ettepoole. Kui oled oma õige hetke käest lasknud, on Kairos sinust möödunud ja sa tabad kõigest ta kiilast kukalt." 
Kogu ratsionaalse planeerimise juures tundub siiski aeg-ajalt, et õnn ei allu kontrollile ning tabab meid juhuslikult. Kaasaegne jutlustaja vaimsetel teemadel, Eckhart Tolle, on öelnud: "Ära otsi õnne. Kui otsid, ei leia sa seda, sest otsimine on õnne vastand. Õnn on ikka tabamatu…".
Õnne on läbi aegade püütud kujustada ja enda ligi hoida. Talisman taskus või kaitsemärk rinnas on märksa kindlam tunne elu ebamäärasusele vastu minna. Head õnne sümboliseerivad nii inimkäe all valminud esemed nagu hobuseraud ja õnneraha, kui ka haruldased looduslikud nähtused nagu päiksevarjutus ja neljaleheline ristikhein. Ebausk, ütlevad mõned. Lootustandev, ütlevad uskujad. Vanad eestlased kudusid õnne, armastust ja tervist kangasse ja küpsetasid häid soove leiva sisse. Tervisetoopi tõstetakse tänapäevani. Vanast ajast on pärit ka äraspidine ebausklik komme öelda teeleminejale kaasa mõned viletsad soovid, et head õnne mitte ära sõnuda.
Õnn ja teadus
Tänapäeva teaduses on õnne teemat lahatud suure põhjalikkusega. Järgnevalt on nimetatud vaid mõned näited.
Teaduses kehastab õnnelik juhus olulist rolli. Maailmamuutvad avastused ja heureka-hetked on end sageli ilmutanud läbi õnneliku juhuse. Nii mõnigi katse, mis näiliselt aia taha läinud, on toonud inimkonna jaoks kaasa suuri muutusi. Väidetavalt kuuluvad kogemata otsakomistatud avastuste hulka antibiootilise toimega ravim penitsilliin ja potentsiravim Viagra, plastik, radioaktiivsus, mikrolaineahi ning mitmed teised tänapäevased vahendid.
Omapärase käitumiselementide perioodilisustabeli loojad juhtimiskonsultant Geoffrey Abdian ning psühholoog ja filosoofiadoktor Sven Arvidson on õnne asetanud erilisele kesksele kohale (ingl k. luck on selles kontekstis "õnnelik juhus"). Omaduste ainulaadsuse poolest on õnn võrreldav Mendelejevi perioodilisussüsteemis vesinikuga. Õnne aine kaaluks on märgitud null oma ääretult ebastabiilse ja muutliku olemuse tõttu. Õnne definitsiooniks on autorid nimetanud: "Mõjuomav juhuse areng või asjaolu." Õnnel on suur ja ettearvamatu mõju inimkäitumisele. Tal on oluline roll selles, millised on meie võimalused ja valikud elus.
Hollandis viiakse Rotterdami Erasmuse Ülikooli juures läbi õnneuuringuid. Sotsioloog Ruut Veenhoveni juhendamisel uuritakse õnne ja rahulolu taset maailma rahvaste hulgas. Õnneuuringute tulemuste vastu tunnevad huvi nii sotsioloogid, politoloogid kui ka majandusteadlased. Veenhoveni uuringute eesmärk on mõõta rahvuste elukvaliteedi ja rahulolu – õigemini nende subjektiivse tajumise – taset. Viimastel andmetel platseerub Eesti selle uuringu järgi 68. kohale 149 riigi hulgas. Vast on tore teada, et oleme õnnelikkuse edetabelis esimeses pooles. Siiski, eestlaste õnneindeksi number, 6 ühikut 10-st, tähendab pigem "käib kah" kui, et "olen väga õnnelik".
Ameerikas tegutsev psühholoogiaprofessor Mihaly Csikszentmihalyi on aastaid uurinud nauditavat õnneseisundit, mis ilmub siis, kui inimene on haaratud ajatusse loomise protsessi ehk kulgemisse. Autor on välja töötanud skeemi, kus ärrituse ja tüdimuse vahel jookseb võrdlemisi kitsas kulgemise kanal. Selles seisundis, mida kirjeldatakse kui optimaalset kogemust, on inimese tähelepanu äärmiselt keskendunud. Kulgejal kaob ajataju, efektiivsus on kõrge, puudub stressiseisundile iseloomulik hirm, ärevus ning teine äärmus – igavus ja apaatia.
Kulgemise kogemine annab inimesele nauditava eneseteostamise tunde, olenemata tegevuse iseloomust. See saab spontaanselt ilmuda mistahes hetkel – töötades, õppides, puhates, tegutsedes. Kulgemine on elurõõmu ja energia taastamise allikas ning selle tulemuseks on rahuldustunne valminud loomingust. Kulgemise seisundi saavutamiseks on oluline leida tasakaal oma soovide ja võimaluste ehk motivatsiooni ja võimete vahel. Laiemas plaanis näeb Csikszentmihalyi kulgemist kui kultuurilise evolutsiooni katalüsaatorit.
Neuroteadlased on teinud kindlaks protsessid ja mehhanismid, mis vastutavad meie heaolutunde eest. Aju-uuringute käigus on tuvastatud piirkonnad, mis aktiveeruvad ja keemilised protsessid, mis toimuvad kehas heade ja halbade tunnete kogemise käigus. Ameerika psühhofarmakoloog Candice Pert tuli 90-date lõpus välja nn emotsioonimolekuli teooriaga, mille kohaselt on tunded keha ja meelt ühendavaks lüliks. Perti idee kohaselt on meie tunnetel ja mõtetel määrav mõju füüsilisele tervisele ja heaolu tundele. Sellest tulenevalt on oluline õppida oma tundeid ja mõtteid haldama ja suunama. Emotsionaalne seisund mõjutab läbi tunnete ja kogemuste meie mälu, õpiprotsesse, valuläve – kogu identiteeti.
Tänapäeva psühholoogias on tõestatud, et õnnetunne on osaliselt kaasasündinud, kuid suures osas treenitav ja saavutatav. Teisisõnu: õnn on valik. Abdiani ja Arvidsoni inimkarakteri entsüklopeedia kohaselt saab vähest õnnetunnet kasvatada teiste käitumiselementide – meelelaadi ehk suhtumise, uskumise, armastuse, eesmärgipärasuse, eneseväärikuse, usalduse ja tolerantsuse – kaudu.
Tuntud positiivse psühholoogia kultiveerija, psühholoogiaprofessor Martin Seligman õpetab inimesi arendama oma õnnetunnet. Võtmekohti on kolm: oleviku, mineviku ja tuleviku tajumine läbi positiivsete emotsioonide, oma sünnipäraste võimete avastamine ja rakendamine nii, et tegevuste käigus tuntakse naudingut ning oma võimete ja vooruste rakendamine millegi endast suurema teenistusse.
Saksa biofüüsik Stefan Klein kinnitab oma teoses "Õnne saladus", et õnn ei ole õnnetuse vastand samuti nagu nauding ei ole kannatamise vastand. Halvad tunded ei välista häid tundeid – ja vastupidi. Suure osa ajast valdavad õnnelikud ja õnnetud mõtted meid läbisegi – me lihtsalt ei teadvusta seda endale. Paraku oleme me altimad negatiivsete tunnete vallandumisele ning kogeme neid intensiivsemalt. Õnnetunde kogemise nimel tuleb vaeva näha, samas kui negatiivsed tekivad justkui loomulikult ja iseenesest. See mehhanism on kujunenud evolutsiooniprotsessi tulemusel tagades meie eelkäijate ellujäämise.
Klein ütleb: "Õnn ja ebaõnn on õpetajad, mille abil loodus meid kasvatab." Nii õnne poole püüeldes kui ebaõnnest hoidudes oleme taganud inimsoo säilimise. Hea uudis on see, et õnnetunne on treenitav. Selle saab endale harjumuseks kujundada, kuna inimese aju on kogu elu vältel vormitav. Eduka treeningu võtmeks on kogetavate tunnete märkamine ja oskuslik suunamine. Oluline on mõista, et rõõmsameelne olek ei kaota ära negatiivseid tundeid, küll aga hoiab neid vaos.
Autor: Ellen Tõemeel
Allikas: www.holistika.ee

Sunday, July 26, 2015

Lülita kookosõli oma ilurutiini‏

Sa pole veel kookosõli praktilisust avastanud? Katseta järgi, sest kookosõli on üks nutikamaid vahendeid, mida oma ilu heaks ära kasutada.
Toimiv näokoorija
Puhasta ummistunud poorid ja vabane surnud naharakkudest, segades kokku mõnus näokoorija. Sega selleks kokku võrdsetes osades kookosõli ja pruuni suhkrut. 
Efektiivne meigieemaldaja
Kookosõli on suurepärane meigieemaldaja. Kanna see käte või pesukinda abil kergelt masseerides näole, lase minut toimida ja loputa sooja veega maha. 
Ideaalne küünenahahoolduses
Talv võib ebaõige hoolduse korral meie nahale tõsist kahju teha – eriti piirkondades, mis on külma eest katmata (käed ja nägu). Kasuta kätekreemi asemel kookosõli ja masseeri seda ka küüntele ning küünenahkadele. Su käed püsivad veel kaua pehmetena...
Niisutav huuleläige
Lemmiktuub huuleläiget sai just otsa? Pigista sellest veel viimane tilk välja ja sega see teelusikatäie kookosõliga – sul on mõneks ajaks taas huuleläige olemas.
Toimiv deodorant
Kookosõlis sisalduv loorberhape aitab tappa neid baktereid, mille tõttu omandab higi ebameeldiva lõhna. Kookosõli pole siiski antiperspirant, seega see ei takista sind higistamast.
Kunstrispmete asemel
Kanna ripsmetele enne nende värvimist kookosõli – ripsmed tunduvad pikemad ja tihedamad. Siiski tasub ettevaatlik olla, kuna kookosõli võib silmi ärritada. 
Enne ja pärast vahatamist
Kookosõli on üliõrn niisutaja – eelista orgaanilist extra virgin kookosõli. Enne kasutamist testi seda väikesel nahapiirkonnal, siis võid olla kindel, et see oodatud efekti asemel hoopis sinu niigi tundlikku nahka ei ärrita.
Leevendab nahaprobleeme
Kookosõli on üks neist imevahenditest, mis muuhulgas taastab nahka erinevatest probleemidest (traumad, ekseemid jms). Taas – enne kui kannad seda suuremale nahapinnale, testi väiksema osa peal, ega see su nahka ärrita.
Aitab kõõmaga võidelda
Kõõma põhjustab seen, mida teatakse Malassezia nime all. Kookosõlil on seenevastased omadused. 
Turguta elutuid juukseid
Boonus kõõmavastasele efektile – kookosõli on suurepärane abivahend kuivadele juustele! Kui sul on õhukesed, kasuta 10sendi suurust kogust, kui sul on pikad ja paksud juuksed, kasuta rohkem. Hoia õli peas tund aega ja pese pead nagu tavaliselt.
Allikas: Cosmopolitan.com

Thursday, July 23, 2015

Müü asjad. Maksa võlad. Tee seda, mida armastad‏

Julge pealehakkamine on pool võitu. Tänane “Ajatu” ilmus esimest korda 29. märtsil 2013.
Adam Baker oli tavaline noor ameeriklane, kes lõpetas kolledži, abiellus, sai esimese lapse ning maksis hiigelsuurt tarbimislaenu. 2008. aastal, kui nende esimene tütar oli just sündinud, võtsid nad abikaasa Courtneyga ette täieliku elumuutuse. Mis edasi sai, sellest rääkis Baker 2011. aastal TED konverentsil Asheville’is.

Mis on sinu jaoks vabadus?
Tahan teile esitada ühe väljakutse – ühe küsimuse. Tegemist on iseenesest lihtsa küsimusega, millele inimesed on püüdnud vastust leida tuhandeid aastaid, pühendades sellele oma elu, pidades lahinguid ning andnud selle eest oma elu. Mis on sinu jaoks vabadus? Ma ei pea silmas sõnaraamatu definitsiooni, akadeemilist ega intellektuaalset arutelu selle üle, mida tähendab vabadus.
See küsimus võib muuta kogu su elu. Kolm aastat tagasi esitasin selle endale ja oma naisele Courtneyle. Esialgu tundus, et selle küsimuse esitamiseks oli väga ebamugav hetk, sest sel öösel tõime just haiglast koju oma vastsündinud tütre. Kuid hakates seda lähemalt arutama, leidsime, et ajastus oli tegelikult meie kasuks. Sest üks asi, mis meil sel eluhetkel puudus, oli selgus. Vajasime võimalust astuda samm tagasi ja analüüsida, kuidas me oma elu elame ning kas see on täpselt see, mida me tahtsime.

Meie jaoks algas selle küsimuse vaagimine pere majanduslikust olukorrast. Meie jaoks oli peamine küsimus see, millist asja me oma majapidamises sel kuul uuendama peaksime. Kas peaksime ostma uue diivani või köögilaua või kolima hoopis paremasse korterisse või piirduma lamedama teleriga?
Kõigepealt sellest, milline oli meie võlg. Olime kaks noort inimest kahekümnendates eluaastates ja ilma tohutut õppelaenu arvesse võtmata oli meil võetud 18 000 dollarit tarbimislaenu, millega alustada oma elu värskete lapsevanematena. Olin just alustanud uue firmaga, töötades 80 tundi nädalas, Courtney oli just lõpetanud kooli ja alustas tööd õpetajana. Sel õhtul, kui me oma tütre koju tõime, nägin äkitselt väga selgelt, et see oli järgmine samm stsenaariumis, mille järgi me oma elu elasime. Ning see ei olnud meie valitud stsenaarium. See oli lihtsalt üks stsenaarium, mis oli meile ette kirjutatud.

Valmis kirjutatud stsenaarium
Kui sa ei ole valmis vastama küsimusele, mis on sinu jaoks vabadus, siis on kuskil kindlasti keegi, kes hea meelega sinu eest sellele küsimusele vastab – mõni firma, isik või valitsus. Ning sa elad oma elu kindla stsenaariumi kohaselt. See käib umbes nii – algkoolis ja põhikoolis me õpime, kuidas õppida. Kui õpime hästi ja saame keskkoolis häid hindeid, siis on meil privileeg võtta suur õppelaen ja minna ülikooli. Ülikooli lõpetades saame tüki paberit, millega kaasneb lubadus, et meil on alati püsiv hästitasustatud töökoht. Siis on meil võimalik hankida korter, mille saame asju täis toppida ning leida partner. Mõned aastad hiljem on stsenaariumis võib-olla paar last, heal juhul isegi ametikõrgendus ja maja. Ning me jätkame selles tsüklis umbes 30–40 aastat, kuni jõuame tõotatud maale – pensionile. Siis tasub kogu raske töö ennast ära.

Sellel stsenaariumil ei ole iseenesest midagi viga, juhul kui see on see, mida sa soovid. Meie leidsime, et soovime alustada puhtalt lehelt. Otsustasime kõik maha müüa, jättes alles vaid kaks seljakotitäit vajalikke asju. Seadsime eesmärgiks maksta ära oma 18 000 dollari suuruse tarbimislaen ning veeta aasta Austraalias matkates. Aasta hiljem istusime oma aastase tütrega Indianapolise lennujaamas lennukisse, et alustada 28 tunni pikkust reisi Austraaliasse.
Aasta, mis jäi tolle köögilaua taguse arutelu ning lennukisse istumise vahele, oli raske. Pidime analüüsima paljusid asju, muutma harjumusi ja uskumusi. Kolm-neli nädalat pärast Austraaliasse kohale jõudmist ühel väikesel saarel matkates tabas mind äkki tunne, mida ma polnud varem tundnud. Elasime oma unistuses – meie olime need, kes kirjutasid stsenaariumi.
Loomulikult ei pea olema igaühe unistuseks kogu oma kraami maha müümine ning Austraaliasse matkama minemine. Kuid me kõik peame defineerima, mida tähendab vabadus meie elus ning astuma samme juba täna, et seda teoks teha.

Üleliigsete asjade kogumine mõjutab kogu elu
Enamuse jaoks algab see väga lähedalt – sinu rämpsust.
Kui paljudel on garaažid, panipaigad ja kapid, mis ajavad asjadest üle? See ei ole väga haruldane, pigem on see normaalne. Kuid mis juhtub, kui peame kas füüsiliselt, emotsionaalselt või majanduslikult kohanema uue elusituatsiooniga? Parimal juhul oleme piiratud, ummikus – kohanemist hoiab tagasi see hulk kraami, mida oleme enda elusse toonud. Ning lihtsaim väljapääs sellises olukorras on oma üleliigsed asjad kuhugi ära paigutada.
On loodud suur äri sellest, et inimesed saaks kuskil säilitada vana rämpsu, et liikuda uude elusituatsiooni ja hakata uut rämpsu koguma. USA-s on üle 200 miljoni ruutmeetri eraisikutele välja rentimiseks mõeldud laopindasid.

Miks on meil nii suur kinnisidee uute asjade soetamisest ning nii raske lahti lasta oma vanadest asjadest? Arvan, et põhjuseks võib olla meile räägitud müüt, et asjad ja neist üleküllastunud elukeskkond tagab meile turvalisuse, võib-olla isegi õnne. Ning me hakkame ennast nende asjade kaudu identifitseerima – omandatud kraami põhjal otsustame, kes on edukas ning kes seda ei ole.
Meie leidsime seda, mida paljud inimesed on avastanud – rohkem kraami ja rämpsu ei taga sulle turvalisust ja õnne, pigem vastupidi. Minult on palju küsitud, kas ma müüsin maha midagi, mida ma pärast kahetsen ning mu vastus on kindel „ei“. Hoopis vastupidi – mida enam me oma asju ära müüsime, seda enam tundsime, nagu oleks suur raskus õlgadelt langenud. Tundsime end palju rohkem paindlike ja kohanemisvõimelistena. Mitte miski ei hoidnud meid tagasi, et headest juhustest kinni haarata. Ning hakkasime ka teisi inimesi nägema hoopis uue pilguga. Inimeste identiteet ei peaks põhinema nende asjadel, vaid rikkalikel kogemustel.

Ameerika Unistuse petlikkus
Mis on Ameerika Unistus? See on idee, et kui sa töötad hoolega, siis on sul võimalik endale lubada head elustiili. Ning põhimõtteliselt on see ju tõsi. Kui see võrrand oleks nii lineaarne, siis oleks sellega lihtne toime tulla. Kui tahad omada rohkem raha, vahetada tööd või lihtsalt vähem töötada, siis sa ostad vähem. See kõlab liigagi lihtsalt.
Kuid viimase 20–30 aasta jooksul oleme täiustanud triki, mis teeb selle olukorra palju keerulisemaks – selleks on laen. Lubame endale head elu selle vabandusega, et teeme ju tööd ja maksame selle võla ära. Võlg sunnib meid iga päev naasma tööle, mis meile võib-olla üldse ei meeldi. Kuid meil ei ole paindlikkust, et tööd vahetada, sest oleme võlgades. On vaja maksta võlga ja arveid ning teha rohkem seda tööd, mis meile tegelikult ei meeldi.
Kas on paremat valemit stressi tekitamiseks? Enamusele on stressi leevenduseks kaks varianti – söömine ning asjade ostmine. Tunneme, et väärime häid asju, kuna teeme palju tööd. Kes ostab riideid, kes tehnikat, kes puhkusereise lihtsalt selleks, et põgeneda oma töö eest. Aga kuna oleme võlgades, siis meil tegelikult ei ole raha, et seda kõike endale lubada ning me vajame uut võlga.
See on tsükkel, mille lõksus on miljonid inimesed üle terve maailma. Nigel Marsh pidas konverentsikõne Sydneys, võttes selle kokku järgmiselt: “On tuhandeid ja tuhandeid inimesi, kes elavad oma elu hääletult karjuvas meeleheites, töötades pikki raskeid päevi töökohtadel, mida nad vihkavad, et osta asju, mida nad ei vaja, et avaldada muljet inimestele, kes neile ei meeldi.”

Kuidas muuta oma elu?
Sinu elu on liiga tähtis, et seda tsüklis lõksus istumise peale raisata. Kujuta ette, kui hea oleks su elu, kui alates tänasest võtaks sa vastu otsuse koguda kogemusi, mitte asju. Kui palju võimalusi ning paindlikkust oleks sinu elus, kui eemaldaksid oma elust stressi tekitava võla. Ning kui palju parem oleks maailm, kui igaüks meist ärkaks hommikul üles mitte sellepärast, et äratuskell heliseb, vaid sellepärast et oleme elevil, alustades uut päeva, tehes tööd, mida armastame ja naudime.
Probleem on keeruline, kuid lahendus on väga lihtne – eemalda üleliigne, mis sind tagasi hoiab. Saa lahti üleliigsest rämpsust ja igapäevasest võlaorjusest ning oled vaba, et teha tööd, millest sa tegelikult hoolid. See on tegelik tee turvalisusele ja õnnele. Me oleme inimkonna ajaloos kõige suurema vabadusega inimesed – mida sina selle vabadusega ette võtad? Pead vastama vaid ühele küsimusele – mis on vabadus sinu jaoks. Sinu isiklik vastus sellele küsimusele evib jõudu muuta tervet su elu ja potentsiaalselt tervet maailma.
 Allikas: telegram

Monday, July 20, 2015

Leevenda depressiooni looduslike vahenditega‏

Depressiooni saab leevendada ja isegi ravida elustiili ja toitumise muutmisega. Üha rohkem uuringuid näitavad, et suurendades kehalist aktiivsust, saades rohkem päikest (ja sellest sünteesitavat D-vitamiini) ning muutes oma toitumist, on võimalik mõjutada meeleseisundit ja isegi depressioonist ilma ravimiteta jagu saada.
Depressioon on väga sageli esinev terviseprobleem, mis mõjutab miljoneid inimesi üle maailma. Seda peetakse sageduselt teiseks töövõimetuse põhjustajaks. Valdavalt ravitakse depressiooni ravimite abil ning hinnanguliselt võtab iga kümnes ameeriklane antidepressante. See on väga suur hulk inimesi, kes loodavad farmaatsiafirmade abile olukorras, kus on palju tõhusaid looduslikumaid meetodeid raviks. 
Paljud  inimesed lähevad depressiooni sümptomitega oma arsti jutule, lootes abi saada. Valdavale enamusele kirjutatakse välja antidepressandid. Kui sa läheksid tänavanurgale halva kuulsusega linnaosas ja sulle öeldaks, et kindel tablett aitab su meeleolu parandada, kuidas sa ennast tunneksid? Kuid arsti juures kordub sisuliselt see sama stsenaarium. Kuigi tänavanurga diileril ja arstil on mõttes väga erinev tablett, pakuvad nad sisuliselt sedasama lahendust - vähendada depressiooni süptomeid, mõjutades su meeleseisundit tableti abil. Arstid, meedia ja ühiskond on võtnud omaks idee, et depressiooni põhjustab ajukeemia tasakaalu puudumine. Kuid mõne eksperdid on võtnud julgelt vastupidis seisukoha, öeldes seda, et ajukeemia tasakaalu muutust ei ole olemas.
Kas ajukeemia tasakaalu puudumine on tegelik depressiooni põhjus?
Londoni ülikooli vaimse tervise osakonna spetsialist dr. Joanna Moncrieff on üks neist, kelle suhtumine antidepressantidesse ja teistesse vaimset tervist mõjutavatesse ravimitesse on nö poliitiliselt ebakorrektne - tema sõnul on tegemist lihtsalt järjekordsete sõltuvusainetega. Kuigi idee ajukeemia tasakaalu puudumisest on laialt levinud, ei ole tegelikult piisavalt põhjalikku teaduslikku kinnitust sellele teoorialt. Moncrieff ütleb, et: "Teadusuuringud ei ole tuvastanud usaldusväärset tõendusmaterjali serotoniinisüsteemi hälvete kohta depressiooni all kannatavate inimeste puhul."
Selline selgitus vaimse tervise probleemile teeb inimeste jaoks kergemini vastuvõetavaks idee, et probleemi saab lahendada tableti abil. Sageli aga vaadatakse mööda asjaolust, et psühhiaatrias kasutatavad ravimid on samuti psühhoaktiivse toimega nagu alkohol ja narkootikumid. Nad muudavad inimese vaimset ja füüsilist seisundit ning mõjutavad igaühte, olenemata sellest, kas ta tegelikult kannatab vaimse tervise häire all või mitte.
Eelnevatel aastakümnetel oli vaimse tervise probleemi vastu ravimi võtmine seotud sotsiaalse stigmaga. Kuigi selle stigma õigustatus on vaieldav, ei ole kahtlust, et inimesed mõtlesid kaks korda järele, enne kui hakkasid depressiooni tablettidega ravima. Tänapäeval oleme aga veendunud, et need ravimid parandava meie ajus olevat viga. Probleem on selles, et too viga ei ole kunagi piisavalt tõestust leidnud. Ravimid aitavad depressiooni all kannatajal kahtlemata ennast paremini tunda, kuid seda teevad ka teised illegaalsed ained. Dr Moncrieff ei soovita, et inimesed peaksid sellepärast otsima enda depressioonile leevendust illegaalsetest vahenditest, kuid ta soovib, et inimesed mõtleksid tõsiselt järele, mida nad teevad, kui neelavad igal hommikul ärgates tablette ning vajadusel suurendavad doosi, kuna keha harjub pikapeale ravimiga ära.
Kehaline koormus aitab vaimset tervist parandada
Hiljutine uurimus võib anda depressiooni all kannatajatele uut lootust. Selles analüüsiti 25 suuremat teadustööd kehalise koormuse mõju osas depressioonile. Leiti, et isegi isegi tagasihoidlik füüsiline aktiivsus (vähem, kui 2,5h kõndimist nädalas) aitab vähendada depressiooni tekkimise riski. Uuringut juhtinud teadlane George Mammen kommenteeris, et: "Rahvatervise seisukohast võib kehalise aktiivsuse edendamine olla väärtuslik vaimse tervise parandamise strateegia, kuna see vähendab depressiooni välja arenemise riski". Ning see mitte ainult ei aita ennetada vaid leevendab ka juba välja kujunenud depressiooni sümptomeid.
Uuringute analüüs näitas, et mida enam patsiendid tegelesid kehaliste harjutustega, seda suurem oli kasu ka vaimsele tervisele. Sealjuures ei olnud oluline, mis tüüpi harjutustega tegemist oli, eelkäige oli määrav selle kestusaeg. Regulaarne kehaline koormus suurendab endorfiinide hulka ajus ning on tõhus vahend depressiooni vastu.
Toidu mõju meeleoluhäirete puhul
Ka toitumisel on vaimsele tervisele suur mõju ning selle abil saab depressiooni leevendada ja ennetada. Selleks tuleks alustuseks eemaldada menüüst tugevalt töödeldud toidud ja joogid, milles sisalduvad ebatervislikud koostisaineid mõjutavad keha üldist tasakaalu ja ka meeleolu. Keha ja vaimu seisundit hoolega jälgides on võimalik välistada menüüst potentsiaalsed varjatud allergiat või toidutalumatust tekitavad ained.
Lisaks ebasobivate toiduainete eemaldamisele tasub menüüsse lisada mõningaid toite, mille depressiooni vastane toime on kinnitust saanud.
Kurkum
Ajakirjas  Phytotherapy Research avaldatud artikkel kirjeldas, et see erkkollane vürts ei ole mitte lihtsalt hea abimees depressiooni leevendamiseks vaid selle mõju võib olla palju tõhusam, kui meile ravimitööstuse poolt pealesurutavad antidepresseandid. Kurkumi tõhusust võrreldi Prozaciga ning kui võtta arvesse ka Prozaci kõrvalnähud, siis on kurkum ilmselgelt parem leevendus depressiooni ravis.
Roheline tee
Rohelisel teel on mitmeid kasulikke omadusi alates paremast südame tervisest kuni ajutegevuse soodustamiseni ning meeleolu mõjutamiseni. Roheline tee sisaldab aminohapet, mis aitab kaasa ajus alfa-lainete tekkele, mis on rahustavad ja tähelepanu parandavad. Kuna see aminohape on väga hea imenduvusega, on tee mõju ajutegevusele peaaegu kohene.
Rasvane kala
Vähene oomega-3 rasvhapete hulk toidus võib viia meeleoluhäirete ja depressiooni tekkele. Lisades menüüsse rasvaseid kalu nagu lõhest, makrelli, heeringas ja hiidlest, on võimalik seda ennetada. Oomega-3 rasvhapetel on kasulik mõju ka paljudele muudele keha funktsioonidele. Seda toetavad uuringud, mille andmetel on rohkem kala söövate rahvaste hulgas, nagu Skandinaavias ja Aasias, vähem depressiooni.
Kuna suuremate kalade puhul on aga väga suur tõenäosus, et need on saastunud raskemetallidega, siis ei tasu unustada taimseid oomega-3 allikaid nagu lina-, chia,- tudra-, kanepi-, kõrvitsa- ja rapsiseemned ja õlid.
Pähklid ja seemned
Paljud pähklid ja seemned sisaldavad suures koguses magneesiumi, mis parandab tuju, suurendab kehas energiatootmist ning stimuleerib serotoniini tootmist ajus. Pähklites ja seemnetes leiduvad tervislikud rasvad aitavad üldist tervist toetada ja veresuhkrut stabiliseerida. Parimad valikud depressiooni ennetamisel ja leevendamisel on kõrvitsaseemned ja Brasiilia pähklid.
Munad
Mune peetakse väga toitaineterikasteks toiduaineteks. Munakollane sisaldab ohtralt B-grupi vitamiine millel on kliiniliselt tõestatud depressiooni sümptomeid leevendav toime kuna B-vitamiinid parandavad närvirakkude tööd. Kui närvirakud toimivad hästi, siis sa tunned ennast hästi.
Allikas: Telegram

Friday, July 17, 2015

Armasta iseennast, see on paljude probleemide lahenduseks‏

Sa saad iseennast armastada ja anda iseendale kõike seda, mida sa teistelt ootad. Kui sa iseennast armastad, siis on armastus sinu juures kodus kogu aeg ja sa ei pea seda mööda ilma taga otsima ega teiste käest lunima, et end hästi tunda.
Kuuleme sageli, et kõigi meie probleemide lahendus on "armasta iseennast". Tegelikult pole seda sulle kunagi õpetatud. Sa oled lihtsalt jälginud elu ja õppinud täpselt seda, mida elu on sulle armastusest näidanud. Vaadeldes elu enda ümber, oled näinud, kuidas inimesed armastavad ja kuulnud, mida nad armastusest arvavad.
Juba lapsena oled teada saanud, et armastus toob valu ja kannatust, armastus on eneseohverdus, iseenda mahasalgamine, oma olemuse eitamine. Sa koged ka ise, et armastus on süütunne või siis see, kui paned teise end süüdi tundma. Sa lihtsalt satud ikka ja jälle olukordadesse, kus sina kannatad või siis paned teisi kannatama.
Probleemide juured asuvad alateadvuses. Alateadvuse haldusalas on mälupank, kuhu salvestub looteeast alates kogu info läbielatu kohta. Seal on kõik mõtted ja arvamused, mida sa elu jooksul iseenda kohta kuulnud oled – su vanemad, sõbrad, õed-vennad, õpetajad, kolleegid, abikaasad ja kallimad on kõik sellesse panka midagi lisanud. Seal on ka kõik su enda mõtted, mis sa oled iseendast mõelnud. Seal on kõik su võrdlused teistega, arvamused ja hinnangud, mida oled endale andnud.
Me oleme oma kasvukeskkonna peeglid ja alateadvusse talletatud info juhib meie otsustusi ja valikuid ilma, et me sellest endale aru anname. Sarnane tõmbab sarnast. Kui su kogemustepagasis on palju kannatust, toob alateadvusse salvestatud programm su ellu ikka ja jälle just sellise inimese, kes sind kannatama paneb ehkki teadvuse tasandil võid soovida hoopis midagi muud.
Kui sinu eluvaatlused ja -kogemused on tõestanud, et "armastus on see, kui ma end maha salgan ja kannatan", siis mõjutab see su elu. Sellise teadmisega elades ei ole sul võimalik armastusest püsivalt rõõmu tunda. Pole mõtet teisi süüdistada – enamik inimesi, su vanemad kaasa arvatud, teeksid kõike paremini, suhtuksid sinusse paremini ja armastaksid sind rohkem, kui nad vaid oskaksid. Ja isegi, kui nad oskaksid, ei suuda nad kunagi sind päriselt õnnelikuks teha, kui su sees on üks põhjatult tühi koht – sul puudub armastus iseenda vastu. Kui iseenda armastamise koht su sees on tühi, siis oled sa teistest inimestest väga sõltuv ja iga tähelepanematus sinu suhtes lööb sinusse hingehaava. Sa ei saa teisi kontrollides oma ellu armastust tuua, sa ei saa teisi käsutada ega sundida neid end armastama just nii, nagu sulle sobib.
Igal eluhetkel on su käes võimalus teha otsus seda olukorda muuta, sest alateadvusse salvestatud programme on võimalik uue ja parema infoga üle kirjutada. Selleks tuleb minna kõigepealt nö rohujuure tasandile – iseenda armastamise juurde.
Sa saad iseennast armastada ja anda iseendale kõike seda, mida sa teistelt ootad. Kui sa iseennast armastad, siis on armastus sinu juures kodus kogu aeg ja sa ei pea seda mööda ilma taga otsima ega teiste käest lunima, et end hästi tunda. Sa tunned end hästi kogu aeg ja see vabastab sind klammerdumisest ja muudab sõltumatuks.
Armastades iseennast, oled sa tugev ja nõnda rikas, et armastuse kerjamise asemel hoopis jagad seda. Siis on sinus väge, et teisi toetada ja neist hoolida.
Miks iseenda armastamise juurde jõudmine siiski nii keeruline on? Võib-olla oled sa selles suunas  ehk püüdnud isegi midagi ette võtta – ostnud uusi rõivaid, pannud kinni massaaži aja, käinud trennis? Iga tegevus, mis teeb su kehale head, on kulda väärt. Oled ehk õppinud endale peegli ees kordama: "Ma armastan ennast. Ma armastan ennast," kuid ka see ei pruugi aidata iseenda armastamisele lähemale. Miks? Sest armastus on TUNNE. Sa võid õppida iseendast häid mõtteid mõtlema, aga kui tunne mõtteid ei toeta, pole see veel armastus. Kõigil mõtetel on rohkem manifesteerivat jõudu, kui nende taustaks on püsiv positiivne emotsioon – ehe ja siiras armastus iseenda vastu.
Südame Matemaatika Instituudi teadlased soovitavad armastustunde esilemanamiseks kasutada lihtsat tehnikat, mille tõhusust nende teaduslikud uurimused on tõestanud. See tehnika toob tasakaalu ja rahu hinge, alandab stressitaset ning tervendab keha.
Kuidas seda tehakse? Kui su elus on (või on olnud) keegi, keda sa armastad, siis mõtle selle inimesele, kujutle teda võimalikult elavalt. Nüüd keskendu tundele, mida sa tema vastu tunned, mine selle tunde sisse. Kui see õnnis, hea, õnnelik, soe, turvaline tunne on su sees olemas, siis suuna see tunne iseendale. See hetk võib osutuda raskeks, kui sa pole harjunud avali südamega vastu võtma. Kujutluses oled sa nii selle tunde andja kui ka vastuvõtja ja sul tuleb olla avatud, et see õnnestuks.
Just nimelt avatud südamega elamine on paljudele komistuskiviks. Kannatusterikas armastus õpetab meid oma südant lukus hoidma, kuid kui südaon enesekaitseks lukus, ei saa ka armastus sinna sisse. Sellest kohast ülesaamiseks tuleb sul otsustada oma süda lahti teha, esialgu ainult iseendale. Kui sa oled sel moel oma hingehaavu tervendanud, siis on sul piisavalt armastuse väge, et julgeda oma südant ka teistele lahti hoida.
Harjuta! Harjutamine teeb iseenda armastamise meistriks. Hea tunne, mida sa selle tehnika harjutamisest saad, võib tekitada sõltuvust – sa tahad seda ikka ja jälle uuesti proovida. Iseenda armastamine on aga maailma parim sõltuvus, selline, mis teeb sind tegelikult teistest sõltumatuks. Kui see tunne on su igapäevane saatja, siis on elu jäme ots su enda käes ja sa kujundad seda ise. Kui armastad iseennast, siis avastad, et tahad ja oskad ka teisi armastada.
Autor: Marina Eberth
Allikas: www.salasona.eu

Tuesday, July 14, 2015

Kuidas toetada keha loomulikku taastumisvõimet sobiva toitumisega‏

Inimese keha loomulik seisund on katkematu taastumine. Inimene ei saaks kehalisel kujul eksisteerida ilma pideva elu-surma tsüklita, mis toimub rakutasandil katkematult. Haiguse korral aga ületavad degeneratiivsed protsessid taastootvaid protsesse. Sel puhul tuleks aidata kehal taastada tasakaal toetava toidu, ravimtaimede, energeetiliste ravimeetodite ja muude selliste meetodite abil.
Tänapäevane ravimitel põhinev meditsiin ei kasuta keha taastavat potentsiaali, hoopis vastupidi - sageli sekkub see keha isetaastumise protsessidesse, kuna surub alla mitmeid loomulikke haigussümptomeid. Pühendades piisavalt aega puhkusele, tervislikele liikumisharjumustele ja tervist toetavale toitumisele, on võimalik kiirendada keha iseparanemise võimet. Keha erinevate organite ja kudede taastumist saab toetada ka paljude kergesti kättesaadavate toiduainete abil.
Närvirakud
Närvikoe taastumist toetavad väga paljud looduslikud vahendid. 2010. aastal teadusajakirjas Rejuvenation Research avaldatud uuringu põhjal on mustikate, rohelise tee ja toidulisandina kasutatava valgu karnosiini kombinatsioonil neurogeneratiivsete haiguste puhul närvirakkude taastootmist toetav toime.
Teised ained, millel on leitud närvikoe taastumist toetav toime, on näiteks:
  • kurkumiin - kurkumijuure aktiivne toimeaine
  • Lõvilaka seen (Lion's Mane)
  • apigeniin - flavanoid, mida sisaldavad ohtralt näiteks seller ja artišokk
  • mustikad
  • ženšenn
  • natto - aurutatud ja spetsiaalse natto-bakteri abil fermenteeritud sojaoad
  • punajuur-salvei (Salvia miltiorrhiza)
  • resveratrool - punases veinis leiduv tugeva antioksüdatiivse toimega aine
  • mesilasema toitepiim
  • L-teaniin, mida leidub rohkelt rohelises tees
  • Ashwagandha juur (Withania somnifera) - ajurvedas tuntud ravimtaim, mida nimetatakse ka India ženšenniks
  • kohvis leiduv alkaloid trigonelliin

Teatakse ka tervet gruppi närvirakkude taastumist toetavaid aineid, mida nimetatakse remüeliniseerivateks aineteks - need stimuleerivad närvirakke ümbritseva ja kaitsva müeliinkesta paranemist. Kahjustunud müeliinkest on sageli neuroloogiliste vigastuste ja kahjustuste põhjuseks, eriti autoimmuunhaiguste ja vaktsiinikahjustuste puhul.

Huvitav on teada, et närvirakkude taastumist toetava potentsiaaliga on ka muusika ning armumine! Taastav meditsiin ei tähenda ilmtingimata millegi sissevõtmist - mitmed teistlaadi  terapeutilised lähenemised võivad samuti aidata tõhusalt tervist ja heaolu parandada.
Maksa taastamine
Maks on keha keemiatehas. Selles toimuvad väga olulised sünteesiprotsessid ning seal puhastatakse verd toksiinidest. Seetõttu on ebatervislike eluviiside või elukeskkonna puhul maksarakud väga tugeva koormuse all ning kui nende hävimine toimub kiiremini kui taastootmine, siis on tagajärjeks maksatsirroos ja -kärbumine.
Lagritsajuures leiduv aine glütsürritsiin on loomkatsete põhjal tugeva maksarakkude taastumist ja funktsiooni toetava toimega. Lisaks on see põletiku- ja allergiavastane ning on ka leitud, et see on tõhus vahend SARSi vastu.
Tõhusalt aitavad maksarakkude taastumist toetada ka:
  • karvakrool - punes leiduv volatiilne komponent
  • kurkumiin
  • Korea ženšenn
  • rooibose tee
  • E-vitamiin

Kõhunäärme beeta-rakud

Kõhunäärme beeta-rakud on kehas väga olulise funktsiooniga: need toodavad insuliini, mille ülesandeks on veresuhkru ainevahetuse reguleerimine. Diabeedi korral on häiritud just nimelt nende rakkude töö. Meditsiinikogukond  ei ole kahjuks veel tõsiselt võtnud looduslike vahendite potentsiaalset diabeeti ravivat toimet. Meie oma köögikapis võib peituda vastus seni ravimatuks peetava haiguse vastu. On aineid, mis võivad toetada beeta-rakkude taastumist sel määral, et patsient ei pruugi enam vajada insuliinisüste. Loomulikult peab igasugune ravimi hulga muutmine kroonilise haiguse puhul käima koostöös arstiga. Kui soovid looduslike vahendite abil oma kõhunäärme beeta-rakkude funktsiooni taastada, siis võib abi olla järgmistest toiduainetest või -lisanditest:
  • Gymenna sylvestre - Indiast pärit taim, mida taimetargad on diabeedi raviks soovitanud juba kaks tuhat aastat
  • mustköömen (Nigella sativa)
  • D-vitamiin
  • kurkumiin
  • arginiin - asendamatu aminohape, mida leidub piimatoodetes (kodujuust, piim, jogurt), looma-, sea- ja linnulihas, mereandides, nisujahus, tatras, läätsedes, paljudes pähklites, kõrvitsa- ja päevalilleseemnetes
  • avokaado
  • berberiin - Hiina meditsiinis pikka aega kasutusel onud taimne toidulisand, mida leidub näiteks kukerpuu (Berberis vulgaris) juurte koores
  • kibekurk Momordica charantia
  • lehtpeet
  • maisi siid - pikad peenikesed kiud, mis kinnituvad maisitõlviku ülemise osa külge
  • stevia
  • sulforafaan - aine, mida leidub ohtralt brokoli idudes

Hormonaalsüsteem

Kehas ringlevad hormoonid, mis ei ole veel endale sobivat retseptorit leidnud, kaotavad aja jooksul elektrone ning muutuvad potentsiaalselt kartsinogeenseteks ühenditeks. On aineid, mis elektrone loovutades taastavad hormoonide funktsionaalsuse. Üks selline võimas elektronidoonor on C-vitamiin, mis suudab taastada näiteks östrogeeni, progesterooni ja testosterooni vormi ja funktsiooni. Koos teiste toiduainetega, mis toetavad näärmete (näiteks munasarjade) tööd, võib C-vitamiin olla väga tõhus osa looduslikust hormoonasendusravist.
Südamerakkude taastumine
Veel üsna hiljuti arvati, et südamelihase kude ei ole taastumisvõimeline. Värsked uurimused selles valdkonnas kinnitavad aga aina enam, et see ei vasta tõele ning on olemas terve hulk aineid, mis toetavad südamelihase rakkude taastumist. Sellise toimega on näiteks
  • resveratrool (punase veini ekstrakt)
  • Siberi ženšenn
  • Jaapani mõõl (Geum japonicum)
  • N-atsetüültsüsteiin
Veel üks märkimisväärne näide südamelihase rakkude taastumisest on see, kuidas areneva loote tüvirakud liiguvad läbi platsenta ema kehasse (fetomaternal cell trafficking) ning on seal võimelised spetsialiseeruma väga erinevat tüüpi rakkudeks, sealhulgas ka südamelihase rakkudeks.
Liigesed, liigesekapslid ja lülisammas
Lülisamba vigastustest paranemisel on väga head toetavat toimet leitud kurkumiinil ja resveratroolil. Üle tosina muu loodusliku aine on selles valdkonnas lootustandvad, näteks vitamiin B12, vadakuvalk, kanepiekstrakt, sulforafaan ja teraapialiikidest nõelravi.
Ka degeneratiivsete liigesehaiguste puhul on võimalik keha iseparanemise võimet toetada väga paljude looduslike vahenditega, mille kohta saab lähemalt lugedasiit.
Regeneratiivne meditsiin ehk keha enda paranemisprotsesside soodustamine ei ole kahjuks moodsa meditsiinisüsteemi jaoks prioriteet, kuna ohustab majanduslikku struktuuri, mis on ravimipõhise mudeli aluseks. Sümptomite allasurumine on kasumlik, kuna see garanteerib nii nende põhjuseks oleva haiguse püsimise kui ka uute sümptomite tekke, mille jaoks annab omakorda uusi ravimeid määrata. See on mitte-jätkusuutlik pideva kasvu mudel, mis on üsna sarnane vähi kasvamise protsessiga - mudel, mis oma olemuselt on algusest peale läbikukkumisele määratud. Seda patoloogilist ringi on võimalik katkestada oma elustiili, toitumise ja suhtumise muutmisega. Toetades enda keha loomulikku paranemisvõimet, saavutame kehalise vabaduse ja sõltumatuse, mis on eelduseks inimese hinge ja vaimu vabaduse saavutamiseks.
Allikas: www.telegram.ee