BLOGGER TEMPLATES - TWITTER BACKGROUNDS »

Saturday, September 7, 2013

Unenägude varjatud sõnumi jõud‏

Maret Bergström, psühhoterapeut
Kas uni on tähenduseta pildike või kannab see sügavamat sõnumit? Kas unenägu on meie looming või on see meist sõltumatu?
Unenägude ülesanne on läbi töötada
Me kõik näeme und, kuigi me seda alati ei mäleta. Unenäod on süntees/ühendus väga paljust meie elus toimuvast, hõlmab nii teadlikku kui alateadlikku. Unes töötab inimorganism kui tervik läbi kõik temaga toimuva – tunded, mõtted, kehaga kogetu. Unenäod võivad olla kajastused möödunud päeva sündmustest, edasiarendused nendest, tulevaste sündmuste etteaimamine, kartus. Uned võivad kuuluda ulme, seikluse või õuduse valdkonda ja olla üldse mitte seotud inimese eluga. Vahel võime hakata nägema und sellest, mida me magades meeltega tajume – mida kuuleme, tunneme, haistame.
Unedes on väga palju kasulikku materjali ja informatsiooni, aga need sõnumid on tihti hämarad ja lähevad kaotsi. Unenäod on märk sellest, et inimorganism püüdleb terviklikkuse poole, nauditava poole, selle poole, mis tal puudu on ja mida me oma teadliku minaga tihti tõkestame. Unenäod on märk sellest, et inimorganism on tundlik ja talletab kõik.
Kui me õpime unenägusid mäletama ja läbi töötama, siis õpime tundma omaenese peidetud tahke ja avastame tohutu rikka maailma, kust leiame vastused oma elu olulistele küsimustele.
Unenäod kui projektsioonid
Gestaltteraapia käsitleb unenägusid kui projektsioone. Projektsioon tähendab, kui mingit iseenda tunnet, omadust ei tajuta enda omana, vaid arvatakse see kuuluvat kellelegi teisele, keskkonnale.
Projitseerime unedesse oma allasurutud või mitte omistatud osasid, mida me ei aktsepteeri. Kui me aga tunnistame endale ka neid allasurutud tahkusid ja võtame nad omaks, siis vabaneb tohutu hulk energiat.
Üks inimene nägi järgmist und: ta on Liivalaia tänaval ja kõnnib hobuse ree kõrval. Regi sõidab ise nähtamatu jõuga edasi. Ree peal on suur pruun elus karu selili. Karu ei ole vihane. Inimene peab karu ree peal hoidma, sest see kipub kogu aeg maha vajuma. Inimese kõrval kõnnib ja hoiab samuti karu kinni tema mees. Nii liigub karavan edasi.
Kui inimene antud unenäoga töötas, pidi ta kehastuma kordamööda karuks, reeks, meheks ja iseendaks ja andma neile sõnad. Selgus, et kõik need tegelased tundsid ennast aheldatuna, mõttetult, ebamugavalt, vihaselt. Nad süüdistasid üksteist, et teevad vales kohas vale asja, mitte seda, milleks nad on loodud. Karu igatses metsa vabalt elama, regi hobuse taha lapsi sõidutama. Nad ei teadnud, kuhu ja miks nad liiguvad ja kes nad siia on pannud. See töö unenäoga pani inimese mõtlema, kas ja kuidas ta oma teadlikus igapäevaelus teeb „vale asja“, tööd, kus ta ei saa oma andeid kasutada ja kuidas ta oma suhtes ennast kuritarvitab.
Gestaltterapeut on teejuht unenägudest aru saamisel, aga tõlgenduse neile annab inimene ise.
Unenägu näitab varjatud pingeid või allasurutud vajadusi
Kui mõni element unedes kordub, siis arvatavasti annab see märku mingist rahuldamata vajadusest.
Ka päeva ajal „kogutud“, läbi töötamata ja vabaks laskmata pinged ja hirmud töödeldakse läbi öösel.
Näiteks näeb inimene unes pidevalt põgenemist või varjumist kuhugi. Nii võib avaldada ennast tema ohutunne – et ta tunneb ennast sisemiselt kaitsetuna. Kuidas on see tema eluga seotud, seda teab ta ise.
Kellestki une nägemine võib näidata, et selle inimesega on midagi lõpetamata – mõni tunne avaldamata. Sõnastamata tunne tiirleb alateadvuses ja inimorganism kui tervik üritab sellest vabaneda omamoodi.
Tihtipeale oleme kaotanud oma mõningad iseloomujooned seetõttu, et meis on hirm neis sisalduva jõu ees. Unes õuduse ja vägivalla nägemine võib olla märk sellest, et surutakse alla oma viha. Kui me taipame, et me saame oma jõudu ära kasutada ka positiivsel moel, siis kaob ka hirm selle jõu väärkasutamise ees. Kui me avastame, et saame oma viha energiat edukalt rakendada enda teenistusse – ütelda „ei“ asjadele, mida ei soovi, panna paika piire, näidata üles initsiatiivi – siis võivad kaduda ka vastavad unenäod.
Õudusunenägude nägemine väga heal eluperioodil võib olla signaal allasurutud hirmust hea kaotada.
Unes armastusstseenide või armsamate nägemine võib viidata sellele, et hoitakse tagasi oma kirge ja sensuaalsust.
Unenägude sõnumi teadvustamine
Gestaltteraapia tegeleb inimese teadlikkusala laiendamisega. Hirm, pinged ja allasurutud vajadused ei kao, kui need alateadvusesse tagasi suruda. Vabaneda saab neid kõigepealt teadvustades – lubades neist endal aru saada.
Mida rohkem te enda kohta teate, seda rohkem olete iseenda peremees. Seda rohkem on teil valikuvõimalusi, te vastutate enda eest ja suudate ennast ning oma elu juhtida.
Unenägu on looming, millele me ei saa vastu panna. Ta on võimas vahend teel teadlikkuse juurde, eneseteadvustamise poole. Unenäod ei sisalda mitte ainult meie mina projitseeritud tahke, vaid nad esindavad ka viise, kuidas me oleme iseendaga rahu- või sõjajalal. (Starak, Oldham, Key, Risk olla elus, Huma, 1998)
Inimene võib näha oma elu väga raskel perioodil oma elu ilusaima unenäo. Tihti on võimsaimad kogemused lendamised unes. Unenäo sümbolirikas sõnum on meie organismi tarkus ja toetus, millega me ütleme iseendale – minus on kõik olemas, usun endasse, mul on tiivad.
Puhuti sisaldavad meie unenäod sääraseis tähtsaid asjaolusid, mille nägemiseni me ei küüni. Säärases olukorras pole meil midagi paremat teha, kui oodata aega, mil vastus viimaks meieni jõuab. Mitte midagi sellest, millel on püsiv tähendus psüühikale, ei lähe iialgi kaotsi. Tähtsad teemad korduvad alati. Isegi siis, kui me oleme oma unenägusid juba mitu korda vääriti mõistnud, tulevad tähtsad sõnumid meie juurde tagasi, kuni me viimaks iseennast kuuleme. (Starak, Oldham, Key, Risk olla elus, Huma, 1998)
Allikas: http://tiiasep.blogspot.com/search/label/Unen%C3%A4od…

0 comments: